Tekniikkakeskustelut > Jääkaapit
UPO Mobilife Ongelma
Karvanaamari:
Se oli jo täysillä. En jaksa enää mennä käynnistämään.
-------:
Suutin tukossa tai karstaa..
tsahkali:
--- Lainaus käyttäjältä: Karvanaamari - 3.08.2016 kello on 21:46 ---Tänään nostin kaapin vaunuun ja kokeilin kaasulla jähyttää.
3.5h ja kaapissa +4-astetta.
Minusta pitäs jähtyä nopeammin kaasulla.
--- Lainaus päättyy ---
Riippuu tietysti lähtölämpötilasta mutta minusta tuo on kohtuuaika.
Kun kaappi on ajossa, nestekierto paranee edelleen.
Matkalainen:
Jos on se isompi kaappi, iäkäs ja kesäiset lämmöt ulkona ja sisällä. Ehkä ei voi odottaa että se ei jäähdytys nopeudessa mikään raketti ole. Kannattaa sähöllä jäähdyttää ja kaasu pitää kylmänä. Helteillä kaapin ovea aukoa nuukasti.
88k5:
^
Jos ~130W sähkövastus pesee yli tuplatehoisen kaasupolttimen tehoissa, niin jotain on vialla.. :-[ kun samaa paikkaa putkistossa lämmittävät toimiessaan oikein..
Esim.
- ei saa palamiseen tarvittavaa paloilmaa riittävästi (tehoton seossuhde kaasu-ilmaa), hyttysverkko tukossa?
- palokaasut ei poistu hyvin;
-- voi olla tukkoisuutta (palokaasut voi karata hormin ohi)
-- tai voi poistua liiankin hyvin (kierre, "savujarru"hukassa / unohtunut laittaa takaisin hormiin, jolloin lämpö ei kerkiä johtumaan vaan karkaa harakoille)
- tai sitten kaasua vaan ei tule tarpeeksi;
-- suutin reikä tukossa
-- kaasuventtili ei aukea kokonaan
-- paloarina tukossa (liekki ei leviä oikein)
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta