Tekniikkakeskustelut > Käyttö- ja jätevesi
Kaben vessan hanan paineen säätö
Eemika:
Kaben vessan lavuaarin hana toimii ns. on / off -moodissa eli kun mikrokytkin ottaa kiinni ja käynnistää vesipumpun, niin vettä tulee ja vauhdilla. Tosin minkäänlaista paineen säätöä hanalla ei voi tehdä, vaan hana tuuppaa vettä aina täysillä, kun pumppu on päällä. Onkohan tämä tietyn hanatyypin ominaisuus vai vika? Keittiön lavuaarin hana kyllä toimii hienosti ja painetta voi säätää juuri sellaiseksi kun haluaa.
K.E.V:
Hanan tyyppivika, ominaisuus varmaan kyseessä. Ei noissa mitään säätöjä ole. Voihan se tietenkin olla rikki myös ?
Catiska:
En tiedä mikä hana Kabessa on mutta minun kulkineessa virtausta voi säätää ihan kuten kotihanassakin. Varmaan tuon hanamallin "ominaisuus"
arska100:
Tuli tuossa juuri testattua tuon oman wc:n hana, kyllä se on on/off hana.
tsahkali:
--- Lainaus käyttäjältä: arska100 - 27.07.2016 kello on 09:28 ---Tuli tuossa juuri testattua tuon oman wc:n hana, kyllä se on on/off hana.
--- Lainaus päättyy ---
Aika hullua, jos hana ensin avataan selälleen ja vasta sitten pumppu käynnistyy.... :o
Sanoisin, että väärin suunniteltu tai väärin koottu.
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
Siirry pois tekstitilasta