Tekniikkakeskustelut > Karavaanarin tietotekniikka
Karavaanarin 4g yhteydet ja antennit
JeanS:
Meillä on autossa aina käytössä Huawein 3G winglet. Kyseinen laite saa virran esimerkiksi usb laturista ja alkaa jakamaan verkkoa wifi:llä alle minutissa virran saatuaan.
Nyt tilasin uuden 4G mallin E8372. Kyseinen laite maksaa ebay:ssä tai Aliexpress:issä alle 50€.
Autossa on android pohjainen radio, jossa on usb ulostulo. Olen kytkennyt tuon Winglet:in radion ulostuloon, jolloin laite käynnistyy aina kun auto käynnistyy. Winglet jakaa verkon, johon autradio ja muksujen tabletit voivat liityä.
Vastaavilla laitteilla taitavat tehdä taksien avoimet wifi-verkot.
Suosittelen :)
migel:
Huawei b315s-22 toimaa mulla kotona ja on osoittautunut tosi hyväksi kun koko talossa on hyvä nettiyhteys ja pihalla kans... t migel
migel:
Reisussa mulla on Huawein E5832 mokkula joka saa usbista virtansa kun sen oma akku futaa vaan sen 5h. t migel
Haapaniemen Paroni:
Tämmönen meillä ja hyvin toimii Thumb
Aakku:
Onkos kelläään käytössä sellaista liittymää, jossa on useita rinnakkaiskortteja. ..?
Mulla on läppärissä, tabletissa ja parissa kännykässä omat 3G liittymänsä. Reissussa tarvittaessa mukana Huawein 4G modeemi, joka jakaa sitten dataa muihin härpäkkeihin. Siinä sitten sisällä Soneran liikkuva 4G laajakaista 50 Mbit/s, joka kattaa Pohjolan ja Baltian.
http://consumer.huawei.com/au/mobile-broadband/mobile-wifi/tech-specs/e5776-au.htm
https://www.sonera.fi/kauppa/liittymat/nettiliittymat/liikkuva-netti
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta