Tekniikkakeskustelut > Projektit
Pientä pintaremonttia LMC Munsterland Siesta 370t -88
nestori78:
Miksi 22mm vahvaa? Eikö kannattaisi 32mm ruodelautaa ja siitä sirkelöi sopivaa soiroa? Itse käytin 32mm tavaraa joka höylättiin 30mm vahvaksi samaan hintaan, mulla ei ole eristeet liimattu alunperinkään peltiin eikä vaneriin jolloin 30mm Finnfoam sopi pellin ja vanerin väliin, reunoista vaahdotin eristeet puihin kiinni. Työsi suuruusluokka näyttää samalta mitä mulla oli Kabessa, mutta mulla oli pokattu katto ja päätypellit seinien päälle ja en irroittanut listoja ulkoa ennenkuin sisärakenteet oli kunnossa, näin pysyi kasassa ilman puurakenteitakin. Ite tein ensin lattiaa jonka päälle sai rakennettua seinää, oisko ollu max metri kerrallaan.
nestori78:
Olen kanssa rakentanut tollasen "vaunun" koirille
sheinonen:
Sitähän on rakennettu oikein kunnon koirakärry. Itte rakentelin tommosen laatikon normaalin muulin päälle ettei tule mitään sanomista viranomaisilta kun laatikko on irroitettavissa ilman työkaluja ja toinen syy oli että aika harvoin tuota tarvitaan, lähinä talviaikaan ja kesällä taas tarvitaan peräkärryä niin nyt pääsee yhdellä kärryllä.
Käytän 22mm kun vanhat on 24mm ilman liimoja niin toi 22 on toivottavasti tarpeeksi lähellä vaahtojen kanssa.
Vanhaa puuta näyttäisi jäävän kuitenkin seinille jonkin verran. Alajuoksut pitää vaihtaa mutta muuten pääsee nurkkien lähellä olevien pätkien vaihdolla. Eristeeksi ajattelin laittaa 20mm finfoamin ja liimata sen kunnon kerroksella uretaania.
Lattia on itsellänikin ensimmäisenä menossa vaihtoon, tosin tuo takaseinä piti saada edes jollan kiinni ja katsotaan mitä muuta tuntuu tippuvan kun saan loputkin sisävanerit irti.
Pohjan rakenne on vaan nyt mietinnässä. Vanha näyttäisi olevan alhaaltapäin katsottuna: joku ihme muovikalvo, 3mm vaneri, 24mm styroks, 6mm vaneri, muovimatto, eli 33mm yhteensä.
Ei viittis hirveesti korottaa kun muuten menee väliseinien ja kalusteiden muokkaukseksi, tosin teen senkin mielummin kuin laitan enää mitään 3mm:stä vaneria alimmaksi kerrokseksi.
nestori78:
Sopisko lattiaan 6.5mm vanerit kummallekin puolelle ja 20mm eriste? Seinään onkin varmaan 20mm eriste hyvä jos ei tarvii paljon uusia, sitähän sai by alkuisesta kaupasta. Olen muutoskatsastanu koirakärryn, otteessa eristetty umpikori, aiemmin se oli venetraileri..
Joko:
--- Lainaus käyttäjältä: nestori78 - 26.07.2016 kello on 22:38 ---Sopisko lattiaan 6.5mm vanerit kummallekin puolelle ja 20mm eriste? Seinään onkin varmaan 20mm eriste hyvä jos ei tarvii paljon uusia, sitähän sai by alkuisesta kaupasta. Olen muutoskatsastanu koirakärryn, otteessa eristetty umpikori, aiemmin se oli venetraileri..
--- Lainaus päättyy ---
Ääni tälläiselle rakenteelle. Hyvä liima vain millä uretaanilevyt kiinni molemmin puolin. Ehdottaisin kyllä että pura vaan kylmästi seinät ja kaikki levälleen ja tee kaikki elementteinä uudet, pääset paljon helpommalla kun projekti on noin laaja. Ensiksi tässävaiheessa tee lattia valmiiksi kun saat vielä korista mitat. Sitten räjäytä osiksi ja teet seinäelementit irrallaan ja katto on sitten makuasia miten sen tekee, itse tekisin niin että seinien päälle muutamasta elementistä tehty vaneri+eriste yhdistelmä ja sitten rullasta uus kattopelti liimaten yksmittaisena. Toki onnistuu se noinkin mutta on hidasta ja hankalaa. Itse tein takaseinän ja etuseinän omaan projektiin kokonaan uuden ja nyt jos pitäis uusiksi miettiä niin tekisin myös toisen sivuseinän koska sitä piti laajalti uusia. Tuon seinien korjaamisen suurin ongelma pystyyn päin on riittävä tukeminen. Jsot ekee lattialla/pöydällä uuden seinän niin painoksi vai kantaa vaikka kivia kuten itse tein
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta