Tekniikkakeskustelut > Kaasulaitteet
Mikä estää kaasun kulun?
Yrjö:
--- Lainaus käyttäjältä: Gahpir - 3.07.2016 kello on 00:46 ---Jos kaikki olisi kunnossa, sulkuhana auki, niin eikö siitä aika pienelläkin paineella pitäisi ilman suhahtaa läpi?
--- Lainaus päättyy ---
Tuo 30 mbar. on niin pieni paine, että puhaltamalla saa enemmän. Ninkuin eräs asentaja sanoi, paperiputkikin sen kestäisi.
Josko irroitat molemmat kaasu laitteet putkista, pelkkiä putkia voit puhaltaa vaikka 10 bar. paineella, luulisi aukeavan.
Näillä painoventtiilien käyttäjillä on yhteinen "vika", ne irroittaa sen pullosta jo lyhyenkin tauon aikana, jolloin putkiin voi mennä ylimääräistä roinaa?
Ootko napapiirin paremmalla puolelle?
mjh48:
--- Lainaus käyttäjältä: Gahpir - 3.07.2016 kello on 00:46 ---No nih, otin Cramer lieden ylös ja alla olikin mukavasti kumiletkua, jonka arvasin avata.
Vaikea saada käsillä olevasta pumpusta pitävää liitosta letkun päähän, mutta tuolla paineella mitä sinne saan, mitään ei tule ulos pullon pääästä letkusta.
Jos kaikki olisi kunnossa, sulkuhana auki, niin eikö siitä aika pienelläkin paineella pitäisi ilman suhahtaa läpi?
--- Lainaus päättyy ---
Ilmapatjan täyttöpumpussa on sopiva suutin.
mjo33400:
--- Lainaus käyttäjältä: mjh48 - 2.07.2016 kello on 23:13 ---En suosittelisi kokeilemaan liekinvartioita yli 120 mbar paineella, ne voivat hajota.
Sen sijaan esim liedelle menevän putken voisi irroittaa ja puhaltaa sen läpi vaikka pyöränpumpulla tai paineilmalla.
--- Lainaus päättyy ---
Tarkenna hieman, että mitä tarkoitat kun liekinvarmennus ei liity kaasun paineeseen.
Ossi66:
--- Lainaus käyttäjältä: mjo33400 - 3.07.2016 kello on 21:11 ---Tarkenna hieman, että mitä tarkoitat kun liekinvarmennus ei liity kaasun paineeseen.
--- Lainaus päättyy ---
Jos ponnistetaan hanat auki, paine tulee liekinvartijan venttiiliä vasten. Sama tilanne jos avaa hanat ja uskoo puhaltavansa avoimesta järjestelmästä läpi - eihän ne ole kylmänä auki, kuin hanaa painamalla.
mjo33400:
--- Lainaus käyttäjältä: Ossi66 - 3.07.2016 kello on 21:18 ---Jos ponnistetaan hanat auki, paine tulee liekinvartijan venttiiliä vasten. Sama tilanne jos avaa hanat ja uskoo puhaltavansa avoimesta järjestelmästä läpi - eihän ne ole kylmänä auki, kuin hanaa painamalla.
--- Lainaus päättyy ---
Vastaus ei ole vastaus kysymykseeni. Paine ei voi mitenkään rikkoa liekinvarmenninta. Liekinvarmennin on joko sähköinen kela tai elektroninen kytkentä.
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta