Tekniikkakeskustelut > Projektit

Tuli hieman remonttia alkoviin

<< < (2/3) > >>

cossuesco:
Vaikka olisikin "halpisauto" niin ei saisi noin nopeasti mennä  :( Itse kävin juuri Visionin kulmalistojen liimamassasaumat läpi ja oli niissä korjattavaa, pieniä halkeamia siellä täällä. Butyyli on sitten listojen alla.

jus66si:
Hyvä kun huomasit ajoissa.

Mitä materiaaleja siinä on kerroksittain?
Lähinnä tuota alkovin katto ja seinärakennetta ajattelin.

SeaSharky:
Seinässä on ulkopuolella jonkinlainen n.2mm:n paksuinen lasikuitulevy, sisäpuolella n.3,5mm:n jonkinlainen tummasyinen vaneri, jossa muovipinta tapettina ja sitten styroksi eristeenä välissä.
Tuo alkovin katon kaareva osa on tehty tuollaisista n.7-8cm leveistä elementeistä joissa yläpuolelle 4mm:n vaneri ja styrox välissä ja jotka on liimattu kiinni sisäkattoon. En tiedä onko koko katto tehty niin.
Sitten näiden päälle lasikuituinen ulkopinta, joka on yhtä levyä keulasta perään.
Ei ole kovin lämpimän näkoinen systeemi, pitäisi koko katto tehdä joskus uusiksi.
Tämä olisi ollut helposti estettävissä, jos tehtaalla olisi tuohon alasaumaan vain ulkoa päin pistetty bytuulimassaa, se olisi onnistunut hyvin. Saumassa oli kyllä oikeat massat, mutta sitä ei alaosassa ollut tarpeeksi, olisi pitänyt laittaa ronskimmin, mutta ilmeisesti haluttiin panna niukasti, ettei tule lisätyötä ylimääräisten massojen poistamisista.

Hauho:
Ostin muinoin rivitaloasunnon ja yksi nurkka tuntui kylmältä. Nurkkalista pois ja tarkistamaan betonielementtien välin eristystä.  Oli asentajalta villa loppunut kesken mutta oli löytänyt läheltä polkupyörän sisärenkaan.  Sillä tiivisti raon ja lista päälle.

Joko:
Minkäs ikäinen tämä olikaan, korimallista päätellen 2007 tai uudempi? Nyt kun huolella tiivistelee ja tekee niin pysyy pitkään hyvänä, varsinkin jos säilyttää väliajat katon alla Thumb

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View