Tekniikkakeskustelut > Jääkaapit
Jääkaapin osa tai koko kaappi
WanhaCara:
Kafi 580 vm. 1987 jääkaapissa on mennyt ohiesen kuvan mukainen osa rikki (ei päästä kaasua läpi) löytyykö kyseistä osaa mistään/keltään tai vaihtoehtoisesti jos hinnasta sovitaan niin toimintakuntoinen koko kaappi.
Ilmeisesti vika on Jääkaapin lämmönsäätäjässä... se on niin jäykkä, melkein jumissa ja kun vihdoin sain kaapin toimimaan niin viisari nousi juuri ja juuri siihen valkoisen ja vihreän rajalle, mutta sitten kun naputtelin säädintä niin viisari painui melkein vihreälle pohjaan, siis nyt kysymys kuuluukin että löytyykö näihin kaappeihin enää mistään uusia säätimiä ja voiko niitä yleensä vaihtaa ?? onko kellään vastaavasta kokemuksia !?
mjo33400:
Eikös tuo ole liekkivahtiin liittyvä osa?
WanhaCara:
No kun en ymmärrä koko kaapin toimintaa :-( voi ollakin.. onko siis se kuvassakin näkyvä vaalea putki vasemmalle varsinainen kaasuputki liekille ??
WanhaCara:
Siis tarkoitin tietysti kuvan vaalea putki "OIKEALLE" :-)
WanhaCara:
Osaatko sanoa mistä voisi kysellä "Vanhaa" käytettyä kunnossa olevaa kaappia ko vaunuun ?
Tämä jääkaappi nimittäin lakkasi toimimasta myös sähköllä kyseisen tapahtuman jälkeen... se läksi nopeasti kyllä jäähtymään ja jäätää kertyi jäähdytyspaneleihin, mutta parin tunnin jälkeen jää suli ja koko kaapin toiminta sähköllä loppui... mistähän tämäkin johtui !? kun ei ole tietoa koko kaapin toimintaperiaattees ta !
:o
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
Siirry pois tekstitilasta