Tekniikkakeskustelut > Alde

Alde Compact 3010 ohjauspaneeli (kosketusnäyttö) sekoilee

<< < (2/2)

villeyli:
Hellou!

Täällä teki tuo microtemppi tenät eli paneeliin tulee virta kun oikosulkee sen. Mitä tuo nyt käytännössä suojaa, kun se kärvähti ilmesesti liian suuren lämmitystehon takia, laitoin sähköt ja kaasut tappiin kun tartti saada nopeasti lämpimäksi. Ja miksei tuossa voi olla joku kuitattava lämpörele?

mjo33400:

--- Lainaus käyttäjältä: villeyli - 11.11.2017     kello on 17:24 ---Hellou!

Täällä teki tuo microtemppi tenät eli paneeliin tulee virta kun oikosulkee sen. Mitä tuo nyt käytännössä suojaa, kun se kärvähti ilmesesti liian suuren lämmitystehon takia, laitoin sähköt ja kaasut tappiin kun tartti saada nopeasti lämpimäksi. Ja miksei tuossa voi olla joku kuitattava lämpörele?

--- Lainaus päättyy ---

Alde se vaan on suunnitellut sen nin, että 91 asteinen lämpösulake on hyvä, mutta ei ole koska suurin osa vioista johtuu huonosta komponentista. Nykyään mikrotemp on 100 asteinen, mutta tuskin auttaa siihen hajoamiseen kun komponentii ei kestä tärinärasitusta. Mielestäni turha komponentti, mutta on se laitettava kun on niin suunniteltu. Hyppylangan voi tilalle laitta jos uskaltaa. ;)

Joko:
Lainaan vähän tätä mutta mulla hobbyssä se alde 3010 mustavalkoinen kosketusnäyttö joiden kanssa ollut paljon ilmeisesti ongelmia. Käytettäessä hobbyn paneeli kaikki toimii kuten pitää ja alden paneli toimii senverran että osaa vilkuttaa gas out kun pullo menee tyhjäksi. Mikään panelin nappi tai toiminto ei reagoi mitenkään siis tuo alden oma paneli. Olisko tuo nyt sitten hajonnut ja parempi värinäytöllinen tilalle? Sinänsä ei tuo minua haittaa mutta sellainen ominaisuus löytyy että verkkosähköjohdon kun käyttää irti ja kytkee takaisin niin lämmitys on senjälkeen Off tilassa ja pyynti lämpö on max 27 astetta. On siis ikävää jos sattuu sähkökatko tai joku käyttää pikaisesti kaapelia irti esim laittaa haaroitimen väliin. Akku on kytketty ja toimii ilman verkkosähköä ihan normaalisti myös. Silloinkin jos kytkee verkkosähköön niin asetukset häviää. Epäilisin että tuo pimeänä oleva alden paneliaiheuttaa tuon

villeyli:
Sen verran hyppylangalla testasin että kaikki toimi mutta en viitsinyt sitä ruveta sitten virittelemään pysyvämmin kun oli vielä aika hankalassa paikassa se komponentti, eli otin piirikortin mukaan ja käytän paikallisella elektroniikkasepäll ä että tinaa siihen vähän itseäni vakaammalla kädellä uuden komponentin  :) Mutta kylläpä vain löytyi nopeaa taas kerran foorumin avulla apu, meinasi sormi mennä jo suuhun kun itsekseni pähkäilin missä vika eikä ollut edes manuaaleja mukana talvipaikalla.

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View