Tekniikkakeskustelut > Karavaanarin tietotekniikka
Miten tyhjennän läppäristäni kaikki salasanat ja käyttöhistorian jos luovutan ko
pamaus:
Ainakin WIN10 on ohjauspaneelissa, Käyttäjätilit, ja siellä tunnistetietojen hallinta.
SIeltä löytyy internet salasanat ja windows tunnisteet.
Tuolta ainakin saa kaikki internet salasanat poistettua.
Sama toimii myös WIN7
http://windows.microsoft.com/fi-fi/windows7/remove-stored-passwords-certificates-and-other-credentials
K.E.V:
--- Lainaus käyttäjältä: Jari Tervo - 20.02.2016 kello on 19:44 ---Eikait käyttiksen uudelleen asentaminen niitä maailmanvaikeimpia toimenpiteitä ole, silloin pääsee eroon kaikesta turhasta ja voipa päästä eroon jostain tärkeästäkin . . .
--- Lainaus päättyy ---
Tarkoitatko että ketjun aloittajan konetta lainatakseen tarvitsisi tyhjentää koneensa ja asentaa uusiksi ????
Eiköhän ole helpompaa olla lainaamatta !
Ja mikä vaikeus on tehdä se toinen käyttäjätili ?
No ihan sama mitä tekee.......
migel:
Tein toisen käyttäjätilin vaikkakin ostin myös uuden koneen jonka jätinkin itselleni...
Joo siis opn verkkopankissa mulla ainakin muistaa tilinumeron ja salasanan jonka jälkeen syötetään se vaihtuva pinkoodi. Tosin tuo salasanan muistaminen on vapaaehtoinen palvelu jonka käyttäjä joko hyväksyy tai sitten ei,mutta tilille ei tietystikkään pääse ilman vaihtuvaa pinkoodia jonka löydät listastasi....... t migel
vaanari61:
--- Lainaus käyttäjältä: kahtaenvaihda - 20.02.2016 kello on 21:00 ---Tarkoitatko että ketjun aloittajan konetta lainatakseen tarvitsisi tyhjentää koneensa ja asentaa uusiksi ?
--- Lainaus päättyy ---
Nooo, ihan mitenvaankuhaneijii taatuuu, no niihän se näky lukevan, tuo emmentaalis vishiin vaivaa kun ei enää koko stoorii muistanna . . .
Käyttäjien lisäys olis yksi vaihtoehto, tuo ominaisuus kun löytynee kaikista Wintoosista . . .
jus66si:
--- Lainaus käyttäjältä: kahtaenvaihda - 20.02.2016 kello on 17:44 ---No joo .....
Tuo nyt oli taas Jus66si :lta täydellistä luulohöpinää. Mut otollinen alusta niin koukku tarttui heti :laugh:
Näytäs Migel mulle MITEN mikään selain muistaa pankkitunnarit, ensinnäkin httpS sivut ei jää edes muistiin, toisekseen pankkiin ei mennä samalla salasanalla koskaan, vaan se on vaihtuva. Näyttää tämä luulotauti tarttuvan herkästi.....
Silti et pääse tuonnekaan sisään, kone ei MUISTA noita salasanoja....
Ihmeellistä paniikinlietsontaa. ...
--- Lainaus päättyy ---
Mikä luulo? Kuvitteleeko joku todella että kirjoitan tänne jotain luuloon perustuvaa?
Voin heittää tsoukkia johonkin vähäarvoisempaan asiaan, mutta turvallisuusasiat on ammatin tuomaa kokemusta ei luuloa. Ikävä kyllä on olemassa henkilöitä, joilla on suorastaan maaninen tarve ronkkia ihmisten asioita, töitä ja elämää. Aiheuttaa harmia. Se on vaan niin. Missään satumetsässä ei suomessakaan eletä. Ja selvästi kirjoitin, että pankkiin tarvii onneksi myös tunnukset.
Jos annan ihmiselle turvavinkin, on se varmasti perusteltua, ja epäitsekästä ajattelua joka ei maksa mitään. Varsinkin jos joku aikoo lainata konettaan toiselle ja haluaa pitää omat asiat ominaan.
Ihmisten ei ole pakko tärvätä elämäänsä ja rahojaan asioihin, jotka aiheuttaa harmittavia ongelmia, jotka on ennalta estettävissä.
Onhan näistä puhetta ollut jo vuosia.
http://yle.fi/uutiset/webbikamera_on_helppo_kaapata/5709384
http://mpc.fi/uutiset/uusi-troijalainen-vaijyy-yli-150-pankin-kayttajia-ja-voi-kaapata-tietokoneen-nettikameran/120620
http://www.iltalehti.fi/digi/2016013021038681_du.shtml
http://windows.microsoft.com/fi-fi/windows/understanding-security-safe-computing#1TC=windows-7
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta