Tekniikkakeskustelut > 12 voltin järjestelmä
Tuli hommattua näppärä valomajakka
jus66si:
--- Lainaus käyttäjältä: Petrooli - 10.02.2016 kello on 11:58 ---Ihmettelinkin että mihin tuollaista joku tarvitsee. ::)
--- Lainaus päättyy ---
Voihan sen vaikka kiinnittää kauko-ohjattavaan kopteriin ja laittaa lentoon, niin tulee iltapv sanomiin kovasti ufohavaintoja ^-^
vaanari61:
Huokeampi ja ilman "mätäneviä" akkuja jotka jää kuitenkin lataamatta "ajallaan".
Tuollainen kun jää kuitenkin vähälle käytölle niin käyttö pattereilla on OK.
https://www.karkkainen.com/verkkokauppa/axxel-keltainen-led-valokiekko
mjo33400:
--- Lainaus käyttäjältä: Jari Tervo - 10.02.2016 kello on 20:09 ---Huokeampi ja ilman "mätäneviä" akkuja jotka jää kuitenkin lataamatta "ajallaan".
Tuollainen kun jää kuitenkin vähälle käytölle niin käyttö pattereilla on OK.
https://www.karkkainen.com/verkkokauppa/axxel-keltainen-led-valokiekko
--- Lainaus päättyy ---
Nyt Jari kerro, mikä tekee tuosta paremman? :-\
vaanari61:
--- Lainaus käyttäjältä: mjo33400 - 10.02.2016 kello on 20:22 ---Nyt Jari kerro, mikä tekee tuosta paremman? :-\
--- Lainaus päättyy ---
Paremman ?
En kait sellaisesta mitään maininnut, huokeammaksi tuota patteriversiota sanoin.
Mutta jos akku/patteri version eroja haluut . . .
Akku on aina akku ja uuden akun hankinta useasti on ongelmallista, siis usein, ei aina . . .
Patterit on vaihdettavissa ja niitä saa joka kioskista/kaupasta ja niillä on "pitkä päiväys". Patterit voi pitää laitteesta pois, akun tilanne ei ole aina sama, akku kun saattaa olla kiinteästi asennettu, siis ei aina mutta joskus, riippuu laitteesta . . .
Noiden "halpislaitteiden" komponentit/kytkimet/akut on kuitenkin "sitäsuntätä" laatua jolloin akku tyhjenee lyhyessäkin ajassa ja tyhjänä akku ei säily, saati sitten tuota valoa. Patterit "kiekon" vieressä säilyy ja kun "kiekkoa" tarvii patterit sisuksiin niin johan vilkkuu . . .
Ihanmitenvaankunhan eiriitaatuujamitenk ukinhaluu.
Majuri:
Minkäköhänlainen patteri tohon menee? Ei viitsitä kertoa. Vai onko kertakäyttö? Mulla on tommonen ladattava huoltoautossa.
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta