Tekniikkakeskustelut > Kori ja alusta
Kumma ääni alustasta
jus66si:
Kävin perheen kanssa tuossa Parolassa ja pistin kaikki kuuntelemaan korvat höröllä. Takana ei kuulunut mitään ylimääräisiä ääniä. Mutta ylläri paljastuikin kun pesue könysi autosta ulos ja mulla oli kuskin ovi auki. Iskarihan se sieltä sen äänen päästi kun kaksi tyttöä nousi ulos ja auto hieman keinahti. Ja se liikahdus oli pieni, mutta ääni selvä.
Pyysin sitten toisiksi vanhinta seisomaan kuskin puolen rapulla ja keinuttamaan autoa samalla kun taskulampun kädessä otin iskarin varresta kiinni. Ihan pienikin liike aiheutti jostain syystä melkoista värähtelyä ja ääni syntyi siitä Joko vuoto tai sitten muuta vikaa. Nyt oli sen verran kurainen ettei varmuutta vuodosta saanut. Erikoista oli se että kun tunkin kanssa tuota vikaa koitin paikallistaa,värähtely oli miltei olematonta. Parolassa ajoimme puolitoista kilometriä huonokuntoista soratietä ja ilmeisesti se sai tuon vian kunnolla esiin.
Iskunvaimentimet on asennettu 2012 kesäkuussa. Nyt kyllä vähän sylettää. :-\
88k5:
Ettei olis jousenpää katkennut - silloin kuuluu vastaavaa ääntä..
Iskarin yläpään laakerihan on fiiun "heikko lenkki". Saa aikaan jousen päässä turhaa vääntöä kun laakeri kanittaa..
jus66si:
--- Lainaus käyttäjältä: 88k5 - 17.11.2015 kello on 20:41 ---Ettei olis jousenpää katkennut - silloin kuuluu vastaavaa ääntä..
Iskarin yläpään laakerihan on fiiun "heikko lenkki". Saa aikaan jousen päässä turhaa vääntöä kun laakeri kanittaa..
--- Lainaus päättyy ---
Kiitos vihjeestä. Tuo selvitetään. Thumb
takapiru:
Vähän samanlaista meteliä piti munkin auto. Vikana oli pakoputken riiputtajien kumisten lenkkien katkeamiset. Kaikki 6 vaihdettiin ja äänet loppuivat.
jus66si:
Tiedoksi vastanneille. Tänään Hymer kävi korjaamolla. Äänen aiheuttaja oli kuljettajan puoleinen iskunvaimennin, kuten epäilinkin, joka oli vuotanut ja toimivuus oli sitä myöden sitten mennyt.
Samassa yhteydessä vaihdettiin sitten varalta myös yläpään laakeri ja uudet vaseliinit, kun oli paikat siinä avattuna.Turengissa sijaitsevan Hämeenlinnan Autokeskuksen asentaja (Harri ) teki huolellista työtä. Thumb Nyt asennettu iskunvaimmennin on merkkiä Sachs.
Mainittakoon että pakoputken kumikiinnikkeet olivat kunnossa. Tuli sekin katsottua kun auto oli ylhäällä. Jousi myös oli kunnossa.
Taas kelpaa ajella. Kävin myös mielenkiinnosta tutustumassa Misevan matkailuautoihin, kun samassa talossa siinä esillä oli. Pakettiautolookin Road Car oli uusi merkki ja autot oli kyllä ihan hienoja. Sopis hyvin esim pariskunnalle. Autoja löytyi näistä Road Careista ihan käytettyihin normi matkailuautoihin.
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta