Tekniikkakeskustelut > Sekalaiset
GSM - valvonta vai millainen?
HarriOlavi:
Pitäisi saada jonkinlainen valvontasysteemi autotalliin. Matka noin 200 metriä. Kaapelointi mahdollisuus pois suljettu.
Kaikkia ideoita / ajatuksia otetaan nöyrästi vastaan.
Onko kenelläkään kokemuksia aiheesta? Jos on, hyviä / huonoja? ( Linkki )
Kyseessä on kylmä autotalli. Laitteen alin käyttölämpötila -10 astetta. Onko "vaara tekijöitä" jos tallissa sattuu olemaan satunnaisesti kylmempi? Viime talvena oli alin ulkolämpötila - 11 astetta.
http://www.isocket.fi/examples/
Viime kesänä varkaat yrittivät mennä autotalliin, onnistumatta. Tosin useiden naapureiden
autotalleihin pääsivät kyllä.
-Eesti Vabariik-
lahelju:
Hanki vanha android-puhelin (tai iphone) ja asenna sinne Alfred-niminen ohjelma. Jos wlan toimii tallissasi, et tarvitse edes sim korttia.
Kuvaa voi katsella toisesta puhelimesta tai firefoxista.
http://www.my-alfred.com/
HarriOlavi:
--- Lainaus käyttäjältä: lahelju - 8.11.2015 kello on 20:39 ---Hanki vanha android-puhelin (tai iphone) ja asenna sinne Alfred-niminen ohjelma. Jos wlan toimii tallissasi, et tarvitse edes sim korttia.
Kuvaa voi katsella toisesta puhelimesta tai firefoxista.
http://www.my-alfred.com/
--- Lainaus päättyy ---
Wlan ei "ylety" autotalliin saakka.
Satsa:
Tuollaiseen tilaan mielestäni kätevin on ns. Riistakamera jossa GSM tai GPRS-modeemi. Tällöin saat kuvan kännyyn/sähköpostiin jos joku menee talliin. Tarvii jonkun operaattorin SIM-kortin josta muutaman euron kk-maksu. Toimii kylmässä yhtä hyvin kuin lämpimässä, joko paristoilla tai erillisellä virtalähteellä. Laitteissa IR-ledit, jotka "piilovalaisevat" alueella olevat ihmiset. Siitä johtuen yökuvat m/v-kuvia mutta päiväkuvat väreillä.
JV
HarriOlavi:
--- Lainaus käyttäjältä: Satsa - 9.11.2015 kello on 17:06 ---Tuollaiseen tilaan mielestäni kätevin on ns. Riistakamera jossa GSM tai GPRS-modeemi. Tällöin saat kuvan kännyyn/sähköpostiin jos joku menee talliin. Tarvii jonkun operaattorin SIM-kortin josta muutaman euron kk-maksu. Toimii kylmässä yhtä hyvin kuin lämpimässä, joko paristoilla tai erillisellä virtalähteellä. Laitteissa IR-ledit, jotka "piilovalaisevat" alueella olevat ihmiset. Siitä johtuen yökuvat m/v-kuvia mutta päiväkuvat väreillä.
JV
--- Lainaus päättyy ---
Kiitos vinkistä. Aivan huomioon otettava vinkki. Thumb
Olen ajatellut / tutkinut samaa mahdollisuutta.
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
Siirry pois tekstitilasta