Matkailukeskustelut > Matkailu ulkomailla

Alan Keski-Euroopassa kesäkuu 2016

<< < (14/35) > >>

Raksaus:
Yriitin selailla ketjun alkua mutten löytänyt. Koskas se lähtöpäivä oli? Meillä taitaa tänäkin vuonna jäädä aikataulujen takia keskieurooppa haaveeksi. Joten jännitetään sitten muiden puolesta.

Alan:
Lähtöpäivä on vielä edessä, tarkan kerron kun pääsen lähtöselvityksestä satama-alueelle. Perinne jo pitemmältä ajalta.

Nyt koeajomatkalla jossain Lounais-Suomessa. Kirjaillut ylös korjaus- ja varustustarpeita. Kerennyt oikein reittiin keskittymään kun ollut vähän muuttujia. Tuli reissulle ihan asiallista tehtävää puolivallattoman miesajan ohelle.

Alan:
Suunnitelma B tehty ja valmisteltu.

Reissun suunta vaihdettu, ajan vajaassa viikossa Müncheniin. Eiköhän tuota tekemistä löydy myös Alpeilta ja Pohjois-Italiasta. Turpiin tuli noin 200 euroa perheen uusien lentojen myötä, vaan minkäs teet. En todellakaan ala jonottelemaan 100 kilometrin välein huoltoasemille, joista suuri osa on jo kokonaan pois pelistä. Olikin sitten jo kolmannet lennot tälle reissulle, ekoista sai rahat takaisin. Kaikki on suhteellista ja harrastukset maksaa, ja mulla nyt ei juuri muuta ole kuin tämä matkailu.

Enköhän taas kerran löydä käymättömiä kohteita matkalla Baijeriin, vaikka aika monta kertaa tuo on jo nyt ajettu.

Jos tilanne Ranskassa palaa nopeasti ennalleen, niin voidaan palata vielä aikaisempaan, mutten usko niin käyvän.

kimi:
Onhan tuolla suunnalla vaikka mitä, Slovenia, Slovakia, Kroatia nyt ekana tulee mieleen ja toki Unkari.

"Masi":
Tämän päivän uutisten mukaan joka kolmas asema on suljettu.
Ja lakossa ovat kommunistiset liitot ja nyt on yleinen mielipide alkanut kääntyä lakkoja vastaa.
Epäilen että ensiviikolla asia on ohi.

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View