Matkailukeskustelut > Matkailu ulkomailla
Alan Keski-Euroopassa kesäkuu 2016
Alan:
Genova. Maailmanperintökohd epalatsit katseltu, merimuseoon ja vasta 8 vuotta sitten museoituun laivaston sukellusveneeseen perehdytty huolella. Olisi 1200 -luvun majakkakin, mutta sinne ei mahda päästä huipulle. Kattelin sitten etäältä.
Nyt katukahvilassa miesaikaa, naiset kaupoissa. Erittäin hieno kaupunki ja hyvä logistiikka leirintäalueelta. Myöhemmin lisää.
Hauho:
Puhuit hyvästä logistiikasta leirialueella Genovassa . Pani miettimään tuota asiaa - siis Italiassa logistiikkaa.
Loogisesti ajatellen mahdotonta - ainakaan pitkäaikaisesti?
Alan:
Alueelta 600 m junalle tai 800 metriä bussille. Juna keskustaan 17 min, bussi noin 30. 9 eurolla saa 24 tunnin perhelipun. Helppo osata kohteisiin, hyvä turistikartta.
Alue on erittäin miellyttävä, joskin tänne oli aika kapeat tiet. Camping Villa Doria, Pegli, Genova. Keskustasta länteen.
Italia on maanosa. Etelällä ja pohjoisella ei ole muuta yhteistä kuin mamma, jalkapallo ja paavi. Campanian logiikka on eri asia kuin Ligurian. Genova ei paljoa hyvissä asioissa Napolille häviä, mutta huonoissa se voittaa selvästi.
Hauho:
Pohjoisen italiaanot ovat sitä mieltä että maan voisi katkaista Rooman korkeudelta niin pohjoisessa meni taloudellisesti loistavasti. Nykyään kuulemma pohjoinen elättää eteläosaa.
Tuo aluehan kuulostaa hyvältä mm. liikkuminen. Kapea tiehän on vain hetken ongelma mennessä ja lähtiessä.
Ei kun hyvää matkaa. Odottelen lisäkommenttejasi kanaalin rannalta vaikka jo mainitsit siitä. Millaiset oli säät?
Alan:
Tänä aamuna ennen ylösnousua polkaisi rankan ukkoskuuron. Vastaavia oli Gardalla myös, mutta muuten sää on suomalaiselle juuri sopiva +22-28, mulle riittäisi vähempikin.
Nyt Piemontessa Fossanon lähellä hiljaisen hevostilalla pihalla, likoille sopiva "huvipuisto" ja mulle lepoaikaa. Huomenna etsimään kohtuuhintaista Baroloa, mikä ei ole helppoa.
Ilmeisesti mennään myös Torinoon, kun en ole käynyt. Siellä on Kairon jälkeen maailman paras egyptologinen museo ja tuntuu löytyvän käyttökelpoinen leirintäaluekin bussikuljetuksineen . Valle d Aostan kautta Saksaan lopulta, siellä vielä pari juttua.
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta