Tekniikkakeskustelut > Matkailuvaunut

dethleffs kokemuksia?

<< < (2/3) > >>

Ossi66:

--- Lainaus käyttäjältä: relluttelija -  3.11.2015     kello on 10:18 ---Eipä olla mekään talvella matkattu, mutta muuten olen kyllä laatuun tyytyväinen. meidän 2007 mallissa mielestäni on tuo Iso-Juusolta puuttuva kynnyslämmitys, täytyy tarkistaa. Lattialämmitys on sähköllä, eli ihan mukava jaloille, lukuunottamatta noita ilmareikien vetoisia kohtia. Voisin jopa kuvitella pysyväni tässä merkissä seuraavankin vaunun suhteen, siihen toki on vielä vuosia aikaa.

--- Lainaus päättyy ---

Meillä on ollut molemmissa kynnyslämmitys eli oven alta menee neste sisäpuolella metalliputkessa ja päällä rei'itetty alumiinilista.

Tässä uudemmassa on mm. etuistuinryhmässä ilmareikien kohdalla pohjalevyjen rimoituksessa myös etureunassa lista eli tuore ilma ohjataan pelkästään patterisolaan - tuo on helppo lisätä kaikkiin, jos puuttuu  ;)

560FMK:
Hyvin tarkenee talvella. Meillä vesikiertoisella lattialämmityksellä normi patteriverkon lisäksi ja lisäksi sähkövastukset harmaavesiputkissa. Ikkunat ottaa kyllä kovasti märkää (5 nukkumassa) ja vesiputki meni jäähän viime talvena reissussa.

Joku aivopieru käynyt putken juoksutuksessa, menee n. 3 sentin päästä lattiassa olevasta Ø 50 mm raitisilmaventtiili stä. Lähtee ens viikolla takuuremppaan siltä tiimoilta, katotaan minne vetäävät putken. Tän vuotisissa kuulemma erilailla, en kyl tiijä miten.

Mut samaseen vaunuun päätyisin nyt vajaan parin vuoden kokemuksen jälkeen. Just hyvä.

retkeilijä:
Lienee ihan hyvä vedettävä, sillä kerran yksi meni ohi niin että suhina vain kuului  :)

Huilukka:
Minulla oli 2012 valmistettu detsku, jossa oli patterien lisäksi vesikiertoinen lattialämmitys. Lämpöä kyllä riitti, mutta ikkunojen kostuminen alaosasta oli turhauttavaa - vettä muodostu vaikka ikkunojen edessä ei ollut verhojakaan. Lämpö kyllä kiertää hyvin ikkunojen edestä, mutta silti ne kostuivat. Ovessa olevaan ikkunaan muodostui myös vettä. Näin kostumisten osalta varsinkin syys- lokakuussa. Detskun talvikäytöstä ei minulla ole kokemusta.   

Lattiassa olevat korvausilma-aukot on rakennettu niin, että maantiepöly tulee niistä ajon aikana vaunun sisälle. Parempiakin ratkaisuja on olemassa. Muutoinhan detsku on ihan käypänen vaunu.

Nykyisessä vm -11 cabbyssä em asiat on mietitty ja rakennettu toisin ja ovat kunnossa. 
 

ht500:
Eipä taida sellaista matka mökkiä ollakkaan jossa ei ikkunan alalaidat huurtuisi näillä alkutalven kosteuksilla..

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View