Tekniikkakeskustelut > Ilmanvaihto

Koneellista ilmanvaihtoa

<< < (2/3) > >>

Turhan Höpöttäjä:

--- Lainaus käyttäjältä: kimi - 31.08.2015     kello on 11:07 ---Mitä kosteaa sinulla on autossa matkojen välillä?


--- Lainaus päättyy ---

Minulla ei ole varaa heittää pyyhkeitä tai kastuneita vaatteita menemään. Joten kuivatan ne ajon aikana wc/suihkutiloissa, laipiossa huippari puhaltaa ulos, ja korvausilma tulee alhaalta oveen tehdyn aukon kautta. Jos on lämmitys tarvetta, silloin lämmitys on lisänä.

retkeilijä:
Käsittääkseni ainut tarpeellinen koneellinen ilmanvaihto m-autossa on nimenomaan WC:ssä. Suihkutilan ja pyyhkeiden kuivattamiseen sekä tietenkin hajun poistoon. Siis kesällä, kun uimapuku ja pyyhe pitäisi ajossa kuivattaa. Eikä sekään ole niin tärkeää, että olisin jo rakentanut systeemin.
Kuumalla säällä ulkoa tuleva raikas ilma tietenkin voi jäähdyttää sisätilaa.

Kafi-580:
www.ebay.com/itm/LCD-Digital-display-DC-12V-16A-Programmable-Counter-TIME-TIMER-RELAY-SWITCH/361316315041?_trksid=p2054897.c100204.m3164&_trkparms=aid%3D222007%26algo%3DSIC.MBE%26ao%3D1%26asc%3D20140407115239%26meid%3D0d8573590e944116a7979fbaf0b9f843%26pid%3D100204%26rk%3D5%26rkt%3D20%26sd%3D281399985867

Tuosta suoraan rasiaan sopiva din kello....

Itellä on lämpötilan mukaan ohjattu 4 tuuletinta katossa. Noille ajatus laittaa kellokäyttö talveksi....

kimi:

--- Lainaus käyttäjältä: Turhan Höpöttäjä - 31.08.2015     kello on 13:09 ---Minulla ei ole varaa heittää pyyhkeitä tai kastuneita vaatteita menemään. Joten kuivatan ne ajon aikana wc/suihkutiloissa, laipiossa huippari puhaltaa ulos, ja korvausilma tulee alhaalta oveen tehdyn aukon kautta. Jos on lämmitys tarvetta, silloin lämmitys on lisänä.

--- Lainaus päättyy ---

Kyllä nuo meillä kuivuu, pyyhkeet siis. Kastuneita vaatteitta harvemmin kulkee mukana, sateella sateenvarjo tai sadetakki kuivuu hyvin. Ulos ei mennä sateella vaan pysytellään sisätiloissa joko omissa tai sitten jossain käyntikohteessa.

JK:

--- Lainaus käyttäjältä: HiTec - 31.08.2015     kello on 09:56 ---Ihan näpsä kello Thumb

Tuossa kun kärjissä potku riittää myös 230VAC ohjaamiseen, niin samallahan tuo voisi viikkoajastaa vaikkapa latauksen s.e. kun naru on kyljessä kiinni, niin 1pv viikossa olisi latinki päällä => pysyy akut kondiksessa eikä tartte pelätä että ylilataa edes vahingossa 8)

Mitä tulee itse topiciin, niin itse ajattelin viritellä PC-flektin tuohon kattoluukkuun puhaltelemaan kopista ilmaa pois 24/7. Virrankulutus tuollaisella flektillä on aika mitätön ja kun luukulle on ystävällisesti kopin valmistaja vetänyt jo 12V syöttöjohdotkin. Tokihan tuota liesituuletintakin voisi käyttää, mutta sen melu on jo sitä tasoa että mieluummin ei :-\

--- Lainaus päättyy ---

Tuo kyseinen kello on kyllä nimellisesti 230v, mutta en todellakkaan laittais siihen verkkojännitteitä, jää nimittäin kosketeltaviksi ja vaikka kuin laittais eristettyä abikoa ja kutistesukkaa niin turvallista siitä ei saa tekemälläkään, tai no saa mutta sitten koko ajastikello on laitettava erilliseen koteloon.

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View