Tekniikkakeskustelut > Kylpyhuone ja WC

Thetford C200 huuhtelusuihku ja Shurflo-pumppu

<< < (2/4) > >>

retkeilijä:
Asiasta löytyi vanha keskustelu.
http://karavaanari.org/index.php?topic=152.0

Mutta myös tuo huuhteluveden virtauksen rajoittaminen kemssaan kiinnostaa, koska paine saa olla nykyisellä tasolla (mikä lie).
Jos kemssan huuhtelusuihkupäätä voisi vaikka suunnata enemmän alaspäin, silloin kovempi paine on vain hyväksi.

Jospa tuonne näkee peilin avulla ja voi säätää kuusiokoloavaimella pumpun ollessa paikoillaan.

retkeilijä:
No niin. Taivas on pilvetön ja aurinko tietenkin paistaa koko päivän.

Varsinkin, kun tartuin toimeen tuon em. veden suihkuamiseen lattialle. Olihan se vaikeaa ja monimutkaista, mutta kaikki sujui hyvin laulellen. Reilun kahden kierroksen löysääminen säätöruuvista sai vedenpaineen putoamaan niin paljon, ettei kemssan huuhtelusuihku enää mene lattialle ja vettä tulee kuitenkin runsaasti.

Suihkun testaaminen kylmällä vedellä tosin jäi vajavaiseksi. ;D

Kiitokset kaikille. Kysyn seuraavankin kerran apua hyvissä ajoin ennen asiaan paneutumista  8)



Lyhinkin ristipääruuvitaltta oli liian pitkä, mutta näillä se sujui.

88k5:
^
Laita jakarin (enskerralla) tilalle lenkkiavain, niin ei putoa kärkipala helposti ;)

Lattialle roiskumisesta - en tarkoita niitä keltaisia tippoja  8) - osin syynä voi olla c-200 maljassa oleva huuhteluputken sisällä oleva putkista hituleina tullut kasvusto, joka sitten tukkii reikää ja suihku lentää kauemmas kun virtaaman pienentäminen kasvattaa painetta..

Painepumppua "säälisi" jos vesijärjestelmässä on paisuntastia, niin wc-huuhtelu ei turhaan päräytä pumppua päälle-pois..

HiTec:

--- Lainaus käyttäjältä: 88k5 - 26.08.2015     kello on 12:47 ---Painepumppua "säälisi" jos vesijärjestelmässä on paisuntastia, niin wc-huuhtelu ei turhaan päräytä pumppua päälle-pois..

--- Lainaus päättyy ---

Suosittelen Thumb Tuollainen parin litran "limupullo" ei paljoa tilaa vie, mutta säälii pumppua ja painekytkintä juurikin em. tavalla 8)

retkeilijä:
^
^
Konkarihan tässä jo ollaan näissä asioissa. Sopivaa lenkkiavainta en lähtenyt ostamaan ja viimeinen tippa menee kuitenkin housuun eikä lattialle. Kyllä röörit pitäisi puhdistaa.

Tällä kertaa jakoavain ei pudonnut tuonne ahtaaseen koloon säiliön ja seinän väliin. Kuten sanoin, laulellen kaikki sujuu hyvin. Vaikka yleensä tavarat käsistäni kulkevat nykyisin jo lattian kautta.

^
Tuosta olutpurkista ei helpolla painesäiliötä saa, mutta alun, 15 senttiä kuitenkin.

editin  ;D

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View