Tekniikkakeskustelut > Sähkölaitteet
vaunun ulkopuoliset valot
tec traverbörd:
uutena jäsenenä morjensta pöytään!nyt tarvittais velhon apuja,mulla tommonen 08-mallin tec,haluaisin siinä kytkeä ulkopuoliset valot palamaan vaunun omalla akulla niinkuin monissa muissa on jo valmiina,ostin 13-napaisen autoon kuuluvan töpselin ja kytkin sieltä jatkuvanvirran ja parkit yhteen ja tietysti miinus piti vielä laittaa tökkäsin töpselin vaunun johtoon,valothan toimii mutta kun laitan vikavirtasuojan ns käyttöasentoon niin valot sammuu,eli vaunun pistokkeesta häviää virta,otin pistokkeen tänään irti ja katsoin napaa minne virta tulee niin sen navan taakse tulee 2johtoa oranssi ja keltainen ja toiseen tulee virta,mutta mikä neuvoksi?ehkä vaikeesti selitetty mutta älkää ampuko heti ;)
Ossi66:
Siellä täytyy olla kontaktori, joka katkaisee jatkuvan irti autosta kun verkkosähköä saatavilla. Onko jääkaapin teholähteen valinta automaattinen?
tec traverbörd:
--- Lainaus käyttäjältä: Ossi66 - 23.08.2015 kello on 08:31 ---Siellä täytyy olla kontaktori, joka katkaisee jatkuvan irti autosta kun verkkosähköä saatavilla. Onko jääkaapin teholähteen valinta automaattinen?
--- Lainaus päättyy ---
ei, kaapissa manuaalinen käyttökytkin kaasu,230,ja 12.
Yrjö:
--- Lainaus käyttäjältä: tec traverbörd - 22.08.2015 kello on 23:04 ---haluaisin siinä kytkeä ulkopuoliset valot palamaan vaunun omalla akulla niinkuin monissa muissa on jo valmiina,ostin 13-napaisen autoon kuuluvan töpselin ja kytkin sieltä jatkuvanvirran ja parkit yhteen ja tietysti miinus piti vielä laittaa tökkäsin töpselin vaunun johtoon,valothan toimii mutta kun laitan vikavirtasuojan ns käyttöasentoon niin valot sammuu,eli vaunun pistokkeesta häviää virta
--- Lainaus päättyy ---
Minä kun en sähköhommia oikein ymmärrä, en tiedä miten teit.
Ite tuohon vanhukseeen otin virran suoraan vaunun akuilta kytkimen kautta parkeille. Jotta ei "veturin" parkit palaisi, kun usein on kytkettynä yöt, pistin neljä diodia. Toisella kytkimellä saa vilkut palamaan ja kolme led-nauhan pätkää, taas meni neljä diodia.
Moni osaisi tehdä saman toiminnon helpomminkin, tämä syntyi "savun hälvettyä". :D
tec traverbörd:
joo ei tämä varmaan oo kummonen juttu sellaiselle mikä näistä ymmärtää! ;)
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
Siirry pois tekstitilasta