Tekniikkakeskustelut > Projektit
Mätä Piccolo projekti.
Ossi66:
Kuidutuksen periaate on yleensä tehdä se näkyvä pinta ensin gelcoatilla muottiin ja kuiduttaa sitten sinne näkymättömälle puolelle. Toisinpäin - kuten Yrjö jo kirjoitti - on todella iso työ saada nätti pinta.
velnum:
Kannatta laitaa uuttapeltiä.Tuolla yksi vaihtoehto ,varmasti on muitakin tarjolla. http://www.nettivaraosa.com/matkailuautojen-varaosat-ja-tarvikkeet/1876640
Neuvottele sopiva hinta tosta osoitteesta , koko tarve määrälle. Leikkaavat varmaa tarkalleen sopivat mitat vanhoista saat hyvät sapluunat, tulee siisti ja hyvä lopputulos Eikä tarve lähteä turaammaan. Eristee on varmempi liimata puhtalle pellille .
Yrjö:
--- Lainaus käyttäjältä: Ossi66 - 20.11.2015 kello on 14:46 ---Kuidutuksen periaate on yleensä tehdä se näkyvä pinta ensin gelcoatilla muottiin ja kuiduttaa sitten sinne näkymättömälle puolelle.
--- Lainaus päättyy ---
Sillä tavalla tulee niin hyvä, kun on muottikin. En tunne tapausta, pitäisikö olla 2-seinä--perä--kattomuottit. Seinä/kaatoliitos voisi olla katonpuolella, perä/seinä liitos pitäisi peittää kulmalistalla, samoin seinä/alkovi liitos suoralla listalla.
Jos taas lamidoidaan riittävän isot suorat levyt joista sahataan tarvittavat palat, tulee peitettäviä liitoksia enemmän.
Tuon suoran riittävän ison tasonkin löytäminen/tekeminen saatta olla vaikeaa? Saatikka oikean muotin teko?
Tämä on täysin mielikuvituksen tuotetta, oon tehnyt muutamia, yleensä alle 1 m 2 himmeleitä eikä nekään mitään koriste-esineitä.
turhapuro:
--- Lainaus käyttäjältä: velnum - 20.11.2015 kello on 17:22 ---Kannatta laitaa uuttapeltiä.http://www.nettivaraosa.com/matkailuautojen-varaosat-ja-tarvikkeet/1876640
Neuvottele sopiva hinta tosta osoitteesta , koko tarve määrälle. Leikkaavat varmaa tarkalleen sopivat mitat vanhoista saat hyvät sapluunat, tulee siisti ja hyvä lopputulos Eikä tarve lähteä turaammaan. Eristee on varmempi liimata puhtalle pellille .
--- Lainaus päättyy ---
Onpa järjettömän hintaista, 100€/ neliö! Ja saumojakin tulee paljon kun rainan leveys on vain 800mm.
Peräkärryvalmistaja t käyttää seinärakenteissa ainakin muovipinnoitettua vaneria sekä puristettua kovapintaista pvc-vaahtolevyä, noiden hinnoista en tosin osaa mitään sanoa mutta tuskin ainakaan ylittää tuota 100€/neliö!
kankuu:
Joo olen kyllä noi pellit jo tuolla nettivaraosassa huomannut, mutta on senverran suolaiset hinnat etten ole vaihtoehtona pitäny.
Tota kuidutus meinasin kysästä paikallisesta lasikuitu firmasta, eli jos tekisin itte vaneri pinnalle ja paklais. Ammattilainen sit kuidutuksen. Lähinnä mietityttää että voiko olla tollanen umpirakenne, eli että olis ympäri kuidutettu. Ja mitenkä toi kerros rakenne? Voisko se olla ulkoapäin lasikuitu,vaneri,eriste/runko, vaneri?
Lähetetty minun GT-P5210 laitteesta Tapatalkilla
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta