Tekniikkakeskustelut > Primus

Sähköpatruuna tikittää

<< < (3/5) > >>

Tunturi:
Tilasin tuollaisen paikallisen elektroniikkaliikke en kautta. Jännite tosin on paljon alhaisempi, mutta riittävä kuitenkin. Paikallaan ollut oli nimellisesti 0,75uF ja sen kapasitanssiksi mitattiin 0,66uF, eli nippanappa toleranssin ulkopuolella.

Kiinnostaisi tietää miten ikääntynyt konkka saa naputtavan äänen aikaan? Ottaako siivet pesään kiinni, jos magneettikentässä on jotain hämminkiä?

Tunturi:
Tuli sitten opiskeltua. Käyntikondensaattor in tehtävänä on tehdä toinen vaihe, jotta moottori ylipäätään pyörii. Konkka mitoitetaan siten, että toisen käämin jättämä olisi optimaalinen, eli isku olisi 90 asteen välein. Liian pienellä tai suurella konkalla moottorin iskut tulee liian lähekkäin, joka ilmeisesti tekee hallaa "magneettikaakeroinn ille", jolloin siivet ottaa kiinni. Tuohon on kai joku kaava olemassa, jolloin tehon perusteella saa laskettua konkan koon. Uskotaan että 1uF on sopiva.

tsahkali:

--- Lainaus käyttäjältä: Tunturi - 11.08.2015     kello on 11:47 ---Tuli sitten opiskeltua. Käyntikondensaattor in tehtävänä on tehdä toinen vaihe, jotta moottori ylipäätään pyörii. Konkka mitoitetaan siten, että toisen käämin jättämä olisi optimaalinen, eli isku olisi 90 asteen välein. Liian pienellä tai suurella konkalla moottorin iskut tulee liian lähekkäin,

--- Lainaus päättyy ---

Isommilla moottoreilla esim. liian pieni konkka alentaa moottorin tehoa huomattavasti. Jos joku puutarhakone ei enää 'tunnu jaksavan', syy löytynee siitä.

mjo33400:

--- Lainaus käyttäjältä: Tunturi - 10.08.2015     kello on 22:51 ---Ylemmässä kuvassa on kytkentä "koskemattomana". Alemmassa kuvassa kondensaattori irrotettuna. Siinä samassa irtosi keltainen johto. Kuvassa resistanssi keltaisen ja ruskean+punaisen sekä keltaisen ja mustan välillä.

Saakohan tuota konkkaa elektroniikkakaupas ta vai kannattaako suosiolla kysyä vaunukaupasta?

--- Lainaus päättyy ---

Mittaa vielä erikseen toi toinen käämipuolikas. Pysyykö mittauksissa lukema paikallaan?.

-------:
Multa löytyy oikea konkka tuohon..

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View