Tekniikkakeskustelut > Matkailuautot

5-henkinen perhe + koira + talvi = mission impossible?

<< < (4/8) > >>

MrWolf:

--- Lainaus käyttäjältä: jus66si -  7.08.2015     kello on 22:59 ---http://www.nettikaravaani.com/burstner/argos-747-2-alde-sis-alv/1438461

Tuossa. Asuntoauto. Eikä kauhian vanhakaan. 8)

--- Lainaus päättyy ---

Vaikuttaa tilavalta. Pitää tutustua tarkemmin. Menee kaiketi C kortti hommiksi joka itseltä löytyy mutta rouvalta ei. Taitaa olla niin että näillä kriteereillä ei B-kortilla ajettavia juurikaan löydy.

MrWolf:

--- Lainaus käyttäjältä: Harri1 -  8.08.2015     kello on 16:27 ---" Mutta mikä alle? Tuntuu että isompia kuin neljän hengen perheen autoja ei olekaan.
Joka iltaista/aamuista nukkumapaikan rakentaminenkaan ei kiinnosta. "

Avauksen perusteella linkittelin... :-[  :-[  :-[

--- Lainaus päättyy ---

Ei nuo linja-auto hommat ole itselle kyllä. Vaikka tilaa todella noissa näyttää olevan.
Ei ole korttia eikä bussit ollut muutenkaan mielessä. Kiitän toki linkityksistä ja avusta kovasti!

seppoko:

--- Lainaus käyttäjältä: MrWolf -  8.08.2015     kello on 19:16 ---Vaikuttaa tilavalta. Pitää tutustua tarkemmin. Menee kaiketi C kortti hommiksi joka itseltä löytyy mutta rouvalta ei. Taitaa olla niin että näillä kriteereillä ei B-kortilla ajettavia juurikaan löydy.

--- Lainaus päättyy ---

Tuon meinasin ottaa puheeksi kun nämä ns. enintään 3,5-tonnisetkin alkavat olla ylipainoisia.

jus66si:
Kyllähän niitä matkailuautoja on viidelle ja kuudellekin B-kortilla.Vanhemmissa vuosimalleissa varsinki. Meilläkin on kuudelle rekattu tuo perinteinen piironki ja viis henkinen perhe ollaan. Ollaan asuttu kaksi viikkoa putkeen autossa, mutta tietysti myös oleiltu ulkona paljon. Eli auto enempi lämmin tukikohta-yöpymispaikka ja siirtymien kulkuneuvo. Kun sen oikein suunnittelee, kyllä siellä asuu. Mutta tietysti jos olis rahaa ja C korttia niin vois olla isompi ja vaikka tehä itte. Kuitenkin tuo nyt on toistaseksi piisannut, kun sillä on pärjännyt. Ei ole liian iso eikä liian pieni. Takana kerrospetit poikittain mihkä mahtuu aikuinenkin nukkuun (oon kokeillu) täysdinetti josta saa vuoteet kahdelle sekä iso alkovi, missä nukkuu kaksi aikuista tilavasti tai kolme lasta.Takatallista saa vielä isomman kun alumiinirunkosen petin nostaa saranoillaan ylös. Suht heleppo pyöritellä eikä ota nurkat, perähelma tai maha kiinni, jos ajelee vähän tieltä sivuun.

 


88k5:
Näissä "valkoisissa" matkailuautoissa kiinteiden vuoteiden määrä on yleisesti 4:ssä - tietyin edellytyksin voi laskea 5:llekin.
Autoissa, joissa on kerrossängyt poikittain perällä, saattaa alapeti olla leveä, esim. 120-140cm.
Tietty siitä dinetestä löyty vielä 1-2 hengelle ne palapelipaikat..

Myöskin alkoviautoissa alkovi saattaa olla niin leveä, että 2-5 vuotias nukkuu välissä - "ehkäisynä"  ;D
Kuvan esimerkki; 3.5tn, CO2-merkinnällä, 4 vetävää pyörää, B-kortilla 100:sta, 6 ajonakiaista paikkaa, 6 petipaikkaa, 2.8tn kärryä saa vetää jne..

..eikä varmaan ole ainokainen lajissaan - on vaihtoehtoja ennen bussihuusseja.  :D

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View