Tekniikkakeskustelut > 12 voltin järjestelmä

Akun kesto\invertteri

<< < (6/6)

elwari:
Semmoinen helppo nyrkkisääntökaava on, että kun laitteen kuluttamat watit jakaa kymmenellä, niin saa ampeerit, eli 1000W on 100A. Ei ole ihan eksaktisti oikea tulos, mutta suuruusluokka selviää, ja hiukan invertterin hyötysuhdettakin tulee otetuksi huomioon. Ja virhe on oikeaan suuntaan, ihan tarkkaan laskien tulos hyötysuhde huomioiden on todennäköisesti jonkun verran pienempi.

Aakku:
Minä haen invertteristä vain vaihtoehtoja nykyisiin systeemeihin...

Viime reissulla retkuiluautosta tuli tavallaan kaasuton, kun invertterin käyttämä vedenkeitin korvasi kaasuhellan. Kaasuhella on nyt vain varalla vaihtoehtona. Vedenkeitin keittää veden alle 2 minuutin, joten siinä ajassa ei akku vielä paljoa kyykkää. Vedenkeitin on osoittautunut muutenkin nopeimmaksi tavaksi keittää kahvit. Se on nopeampi, kuin kahvinkeitin ja tuottaa vähemmän tiskiäkin. Lisäksi kun keittimellä on oma kytkentäalusta, niin piuhat on aina kytkettynä valmiina.

Valmiita eineksiä, tai vaikkapa pitsaa ei voi oikein lämmittää kaasuhellalla, eikä kaasu-uuniakaan ole. Tarvittaessa kaasu-uunin voi siten korvata pienellä mikroaaltouunilla. Nyt kun on 1500W siniaaltoinverteri, niin pienitehoinen mikroaaltouunikin pelittää riittävästi. Aika vähän mikroaaltonuunia tulee kuitenkaan käytettyä.

Sitten on näitä kummajaisia, kuten läppärin laturi. Se ei jostain syystä siedä huviakun sähköä. Starttiakun sähkö kelpaa. Tämän takia lataus tapahtuu inverterin kautta.
Myös Waecon akkuimuri vaatii verkkovirran, jos mielii saada akun täyteen asti ladattua.

Normaalisti nämä pienet kulutuspiikit korvautuu melko nopeasti jo aamun aikana. Pilvisenäkin päivänä akku latautuu kennon kautta normitilaan. Käytännössä näillä omilla sähkönkulutuksillan i voin olla puskissa ajamatta välillä lainkaan. Tosin en ole testannut enempää, kuin 3 päivän paikallaan olemista, mutta silloin varaus pysyi ainakin tasapainossa.

Catiska:
Kahvin keittoon minä käytän pauligin capsuloa. Sillä tulee nopsasti kaffet vähällä sähköllä ja vähillä roskilla.

Lähetetty minun SM-A300FU laitteesta Tapatalkilla

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View