Tekniikkakeskustelut > Matkailuautot
Asuntoautoa hankkimassa
jermu:
--- Lainaus käyttäjältä: ihaa - 1.07.2015 kello on 11:32 ---Tervetuloa minunkin puolestani palstalle. Thumb
Kuulostaa aika pitkälti kuin meidän takatalli, kannattaa tosiaan se auton kokonaispainokin pitää mielessä. Meillä reissatessa takatalli on yleensä vain puolillaan jotta tavarat saa mahdollisimman huolettomasti otettua pois niin auton kokonaispaino ylittää tuon 3.5 tonnia tuolloin helposti varsinkin jos vesisäiliö täynnä.
Juuri noin tehdään mekin ja viimein sain tuon korkean hengarikaapinkin muutettua hyllykaapiksi, suosittelen sitä, suihkukoppi joutaa olla hengareita täynnä. ;D
--- Lainaus päättyy ---
Kiitoksia vain.
Tässäkin autossa tuo omapaino kuulostaa melko huvittavan pieneltä, 2800kg, 700kg jää kantavuutta. Melkolailla tavaraa sais kuormata jos pitäis paikkaansa. Pitää kyllä ottaa ylemmästä vinkistä vaari ja koittaa etsiä löytyykö jostain papereista takatalliin pakattavan tavaran max paino.
Painosta en jaksa olla huolissaan, maxialustan pitäis kestää reilumpikin ylipaino. En usko todellisuudessa paljon yli menevän. Jos Ruotsiin/ulkomaille käy matka niin vois käydä varalta puntarilla matkakunnossa.
Nopea ratkaisu tuohon hengarikaapin hyllyttämiseen on Ikealta semmoiset kangashyllyköt jotka ripustetaan hengaritankoon. Syvyys oli juuri oikea tuohon isoon kaappiin ja toimii oikeasti hyvin! Pitää sitten ajankanssa tehdä oikeat hyllyt jos nuo ei tunnu riittäviltä.
Meitä on siis muitakin joilla suihku toimii pääasiassa vaatehuoneena.
ihaa:
--- Lainaus käyttäjältä: jermu - 1.07.2015 kello on 14:42 ---maxialustan pitäis kestää reilumpikin ylipaino. En usko todellisuudessa paljon yli menevän. Jos Ruotsiin/ulkomaille käy matka niin vois käydä varalta puntarilla matkakunnossa.
--- Lainaus päättyy ---
Paljonko rek.otteen mukaan on akselipainot ? Adriassa 1850 kg etuakselille ja 2000 kg taka-akselille ja jos takatallin täyteen laittaa niin kyllä nuo todella lähelle menisivät.
jermu:
--- Lainaus käyttäjältä: ihaa - 1.07.2015 kello on 14:47 ---Paljonko rek.otteen mukaan on akselipainot ? Adriassa 1850 kg etuakselille ja 2000 kg taka-akselille ja jos takatallin täyteen laittaa niin kyllä nuo todella lähelle menisivät.
--- Lainaus päättyy ---
1850kg ja 2120kg näyttäis olevan. Eli yks miehenkokoinen mies mahtuis takatalliin enemmän. Aika samoissa painoissa mennään.
ihaa:
--- Lainaus käyttäjältä: jermu - 1.07.2015 kello on 14:54 ---1850kg ja 2120kg näyttäis olevan.
--- Lainaus päättyy ---
Okei, nyt selvisi sitten 240-Maxi alustan ja 250 matkailuauto "perus"alustan ero, se on siis 120 kiloa.
jermu:
--- Lainaus käyttäjältä: ihaa - 1.07.2015 kello on 14:58 ---Okei, nyt selvisi sitten 240-Maxi alustan ja 250 matkailuauto "perus"alustan ero, se on siis 120 kiloa.
--- Lainaus päättyy ---
Aika pieneltä kyllä ero tuntuu. Meillä ei kuitenkaan ole samaa mallia nämä autot. Oisko siinä eroa? Mulla viimeisiä vanhanmallisia vm.2006.
Edit. Olitkin sen näköjään huomannut. Paljonkohan on se 240 perusalustan kantavuus?
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta