Tekniikkakeskustelut > Karavaanarin tietotekniikka
112 Suomi -sovellus puhelimeen
Yrjö:
^Ehkä hakija oli henkilökunnan silmin sen näköinen, että ei muista palauttaa??
Sovellus on ollut päällä koko ajan, onneksi ei tarvittu.
Kerran soitin vähemmän kiireellisessä asiassa. Kyllä päivystäjä tiesi hyvin, että kuka soittaa ja mistä. Ei kuitankaan nähnyt mistä kerroksesta (5) soitan. Hän ei kuitenkaan pitänyt soittoani turhana tähän numeroon.
Tuli mieleen:
Kerran olen oikeasti soittanut, silloin ei ollut sovellusta: Tulipalossa oooppelini oli niin lähellä että muovit kyljessä kärysi. Silloin soitin, oli varattua, en jäänyt odottamaan, siirsin oooppelini kauemmaksi, jotta vesisuihkulla voi jäähdyttää kylkeä.
Pitää aina odottaa, että vastaavat, tuolloin minun tietoni olisi olleet "kullan"arvoisia. Ehkä palosta ei olisi tullut sen vuoden Pirkanmaan suurinta, jos ekalla soitollani olisin odottanut tarpeeksi pitkään?
Tuosta palosta on n. 15 v., lähi palokunta ei vieläkään oo saanut kutsua?
Stara:
--- Lainaus käyttäjältä: Yrjö - 23.05.2024 kello on 07:38 --- ^Ehkä hakija oli henkilökunnan silmin sen näköinen, että ei muista palauttaa??
,,,,
--- Lainaus päättyy ---
Eli oltava asiallisesti pukeutuneena, hiukset kammattuna, kultakello näkyvissä, selkeästi puhuen ja asiansa artikuloiden??
Ei se ihan noin saa mennä! Virkavaltakin on hieman eri mieltä!
https://www.is.fi/turun-seutu/art-2000010446866.html
mattikoo:
--- Lainaus käyttäjältä: Stara - 22.05.2024 kello on 19:43 ---112 - sovelluksesta löytyy lähin sydäniskuri (kunhan olet päivittänyt sovelluksen)!!! https://112.fi/112-suomi
--- Lainaus päättyy ---
Totetus on vielä melko huono 112:ssa iskurien listauksessa. Lista ei ole nopeasti löydettävissä sovellusesta, piilotettu alavalikoihin. Listaa ei ole myöskään sortattu sen mukaan, mikä olisi ekana saatavissa/avoinna oleva paikka. Nyt joutuu napsuttelemaan auki kohteet, vain nähdäkeen ettei se ole avoinna tähän aikaan. Ei ole semmoiseen aikaa tilanteen ollessa päällä.
Pitäisi olla sortattu alkuun avoinna olevat paikat etäisyyden mukaan järjestettynä ja muutenkin näkyä jo selvästi kohdetta avaamatta mitkä on avoinna sillä hetkellä. No, toisaalta jos pari ekaa ei ole avoinna, on kiire jo muutenkin ohi. Tästä on kuitenkin hyvä kehittää sovellusta eteen päin.
Stara:
^
Mitähän mahdat tarkoittaa??
Yrjö:
10 iskuria antoi tässä 0,55....1.2 km. Yksi aina saatavana, muiden muuttuvia saatavuus aikoja ei näytä suoraan. Liikkeiden aukioloja voi arvaillakin hiukan.
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta