Tekniikkakeskustelut > Lämmitys ja ilmastointi

Kartelli sakot tuli

<< < (3/3)

kimi:
Tuo KEVin esimerkki on hyvä ja kertoo miten voi käydä.


--- Lainaus käyttäjältä: tsahkali - 19.06.2015     kello on 13:10 ---Samanlainen termi kuin 'alinopeus'.

--- Lainaus päättyy ---

Oli termi mikä vaan, vaikka omahankinta johon voi sisällyttää myös kotimaasta hankittu tavara. Miksi korjaamon pitäisi ottaa tuotevastuu tavarasta jonka se ei ite ole myynyt. Tietysti pitää kantaa vastuuta omasta osastaan, tässä tapauksessa työstä.

Korjaamo myy ja asentaa huolto ja varaosia ja niitten suhteen se tietty kantaa vastuun mutta,  jos joku tuo omat osat jostakin syystä niin asiakas on se viimeinen yhteys tavaran myyjään ketjussa jossa voi olla useita välikäsiä. Ei niitten setviminen kuulu korjaamolle.

Itse ostin käytetyn tietokoneen jonka mukana en saanut alkuperäistä myyntikuittia. Merkin edustaja suomessa katsoi valmistuspäivämäärä n ja sen puitteissa tuo korjattiin, mahdollisesti takuu olisi ollut kuukausia pitempi mutta kun tietoa ensimmäisestä myynnistä kuluttajalle ei ollut tuon mukaan mentiin.

TomTom:
Suomen kuluttajasuojalaki lähtee siitä että takuusta vastaa -> myyjä,maahantuoja,valmistaja.
Jos valmistaja menee nurin niin myyjä ja maahantuoja vastaa silti takuusta, näin ei muualla maailmassa monestikkaan ole.
Ulkomailta ostetun tai tilatun tavaralla ei ole suomalaista myyjää eikä maahantuojaa joten pakko ei ole kellään suomessa korjata tai korvata, monesti ulkomaiset myyjät maksaa suomalaisen korjauslaskun tai lähettävät toimivan laitteen tilalle.
Takuukorvaukset on suomessa työn tekevälle pienet ja kun maahantuojalle eikä myyjälle jää mitään itse tuodusta/ ulkoa ostetusta tavarasta niin on lienee itse kukasenkin mielestä ihan ymmärrettävää ettei tuossa yhtälössä ole päällimmäisenä mielessä talkoilla hoitaa takuuhommia?.

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View