Tekniikkakeskustelut > Jääkaapit

Jääkaapin kylmänä pitäminen vs. uudelleenjäähdyttely

<< < (4/4)

Raksaus:
Niin kuin moni muu täällä itsekin tähän asti olen ajatellut (ja siis olisin aina kylmentänyt uudestaan jos olisi toiminut) kymentäväni tarpeeseen. Mutta taitaa monella muullakin perustua enemmän mutuun ja siihen, että kun näin on ennenkin toimittu. 88k5 oli kyllä oikeilla jäljillä, mutta olenko käsittänyt oikein että näissä käytettäisiin ammoniakkia kylmäaineena, eli eikos tuossa se tehohukka ole sitä, minkä verran ammoniakkia tuolla on jäähdytetty ja jonka annetaan kylmentyä?

Mitenkäs tilanne muuttuu jos sähköstä maksaa vakiohinnan taloyhtiölle, joten sähkön hinta on KiKu riippumatta siis käytön määrästä? Eli ainoa jolla olisi merkitystä olisi kumpi rasittaa itse laitteistoa enemmän?

tsahkali:

--- Lainaus käyttäjältä: Raksaus -  8.06.2015     kello on 17:34 --- Eli ainoa jolla olisi merkitystä olisi kumpi rasittaa itse laitteistoa enemmän?

--- Lainaus päättyy ---

Liekö tuossa paljoa eroa? Tarkoitus on aina lämmittää sitä pömpeliä ja lämmitys saa aikaan ilman kiertoa. Palopää ainaskin kestää pitempään, jos käyttää sähköä.

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View