Tekniikkakeskustelut > Primus

Lämppäri (2450) vaan lämmittää eikä lopeta..

<< < (2/5) > >>

K.E.V:



--- Lainaus käyttäjältä: vuorita - 11.05.2015     kello on 20:35 ---Meinaat, että tämä korjaa tuon kiertovesi pumppu pysää nappia painettaessa?

Pitänee kokeilla mutta tuo ei vissiin korjaa tuota jatkuvaa lämmitystä kuitenkaan?

--- Lainaus päättyy ---
Hananappi pohjassa sen kiertovesipumpun kuuluu pysähtyä. Tällöin voi lämmittää vettä vaikka "porin helteillä"

vuorita:
Siis ymmärtääkseni vaikka tuo boilerin termari olis rikki (ainakin johto on nyt irti) niin sen ei pitäs vaikuttaa normaali lämmitysasenossa vaan ainostaan jos tuota pelkkää boileria lämmittää (se hananappi). Itseasiassa en ihan sisäistä mitenkä tuo hananappi edes pitäs toimia, siellähän pitäs olla joku sähkönen sulku, joka sulkee patterikierron.. eli vain vettä lämmittäs (jolloin käytetään boilerin termaria).

Nyt siis kyse vaan siitä, että mulla painettuna vain ainoastaan liekin kuvanappia (kaasulämmitys). Ei ole siis hananappiin nyt koskettuna vaikka siinäkin jotakin häikkää (ehkä).

Rölli:
laitappa kuva minkämallin paneeli?

mjo33400:

--- Lainaus käyttäjältä: vuorita - 11.05.2015     kello on 17:12 ---Heps kaikki !

Uutena vaunun omistajana (ensmäinen vaunu) tässä laittelen vanhaa Solifer 552L matkakuntoon ja nyt olis lämppäri ihmetyksen aiheena. Eli, se vaan lämmittää niin, että saunaksi sopis koko mökki vaikka kuinka ruuvailee termarin nuppia. Varmaan siinä termarissa joku vika, näin voisi päätellä. Taustatietona sen verta, että lämppäri on siinä puoliteho asennossa, ei oikeen pysy päällä edes pienimmällä teholla ja ohjauskeskukseksest a on ainakin boilerin termarin naru irti.. ilmeisesti menee oikariin tai jotain, kun se on sieltä toisesta narusta irti ja teipattu sähköäeristäväksi. Mittasin boilerin termarin ohmit ja aikalailla nollaa tuo näyttäs.

Käsittääkseni tuossa itse lämmittimessä on myös termari..? Käyttääkö se sitä termaria noin normaalikierrossa vai mitenkä se huone termari edes toimii?

--- Lainaus päättyy ---

Onko ohjauspaneeli mekaaninen? Jos on niin kapillaarilieriö rikki. Kerro nyt hieman tarkempia taustatietoja.

vuorita:
Niin, siis jotenkin oletin ko. vaunun olevan niin yleinen vanha solifer etten sen vuoksi lähtenyt kuvaamaan tuota. Kuvassa näkyy namiskat ja ne on kiinni ajanmukaiseen "hitech" elektronisessa piirelevyohjainkort issa, jota nyt kuvassa ei näy, Siellä on pari pientä relettä, mikropiiri, konkkia ja vastuksia.

On mulla vaunun käsikirja ja olettaisin kyllä osaavani laittaa siitä lämmöt päälle (alimmainen nappi pohjaan, syttyy valo ja kiertovesipumppu hyrrää ja kamiina käynnistyy ulkona ja käy kyllä).

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View