Tekniikkakeskustelut > Jääkaapit

Kytkettäessä jääkaappi 230V järjestelmään laukeaa vikavirtasuoja

(1/3) > >>

Beedro:
Tami Tammisen sanoin arvon sisaret ja veljet, nyt tarvitaan apuanne. Uusi käytetty vaunu (Cabby 800+ 2010) saapui kuluneen viikon alussa meille ja sen toimintoja on nyt testailtu. Vaikka vaunuun myyjän ilmoituksen mukaan tehtiin täysi huolto, niin jääkaappi ei jostain syystä toimi lainkaan verkkovirralla. Kytkettäessä kaappi verkkovirralle laukeaa vaunun vikavirtasuoja välittömästi. Kyseessä lienee oikosulku jossain? Myyjä on luvannut hoitaa kaapin kuntoon, mutta huoltoajat on kaikilla tällä hetkellä niin pitkät, että tekisi mieli hieman selvittää asiaa itse. Kaappi toimii kaasulla ja 12V oikein ja sulake on ehjä. Pääseekö ulkoritilän kautta käsiksi kaapin sähköliittimiin, että voisi mitata mahdollisen oikosulun yms.?
Kaappi on malliltaan Dometic RML8551. Onko jollain ollut vastaavia ongelmia?



Toinen ongelma liittyy keittiön vetolaatikoihin. Kahdessa laatikossa on molemmilta puolilta pohjat haljenneet pitkältä matkalta. Myyjä on tilannut uudet laatikot, mutta toimitusaika lienee tehtaalta aika pitkä. Osaako joku sanoa, että vedänkö halkeamat umpeen jollain kaksikomponenttilii malla toistaiseksi vai olisiko ehdotusta paremmasta liimasta?

K.E.V:
Eli palasit Detskusta takaisin.
Ei tuolla alaluukussa ole 220v mittauspisteitä näkyvissä mitään. Menee varmaan ylempää sähköt vastukselle. Oletan vastuksen olevan oikarissa.


88k5:
Jääkaapista ykkösenä tulee mieleen, että jotain on oikarissa..

kaappi on varmaan ihan pistotulpalla? Johto ei ole pitkä, joten eti viereisestä/alapuolisesta kaapista..
Pistotulppa irti pistorasiasta, kaappi nollille (pois päältä). Jos sulla on yleismittari, niin ihan vastusmittauksella;

* pistotulpan piikit keskenään;äärentö pitäis löytyä.. tai jos jonkun tuloksen saa, kaapissa joku stan-by tila, vaikka pois päältä
* Sitten piikki kerrallaan sivussa olevia suojamman liuskoja vasten: äärentö pitäis löytyä..Jos kaikesta hienosta ulkonäöstä huolimatta, ohjaus on mekaanista kytkintä/relettä, niin (vaikka olisikin hienompaa älyä), niin kaappi päälle. Ohjaus toimii 12V:lla, pistotulppa edelleen irti;

* pistotulpan piikit keskenään; satoja ohm pitäis löytyä..
* Sitten piikki kerrallaan sivussa olevia suojamaa-liuskoja vasten: äärentö pitäis löytyä.. mutta jos puhdas nolla, niin oikari/virhekytkentä. Jos satoja-kiloja; maavuoto  (vastuksella?)
Sellaisen voisi vielä testata, että kaasulla kylmentää kaapin riittävän kylmäksi, sitten laittaa lämpötilasäädön aivan pienimmälle (vähiten kylmä). Vasta sitten vaihtaa 230VAC:lle - ajatus, että kaapin äly ei laita vastusta heti lämpenemään - laukooko sitten heti vv:tä/sulaketta? Tämä siis taas pistotulppa pistorasiassaan.

Toki pistorasian virhekytkennän mahdollisuuden voi eliminoida ottamalla 230VAC toisaalta - jatkojohdolla..

0yxxy0:
Jos oikkari niin sulake palaa eikä vikavirta silloin laukea. Se että vikavirta laukiaa tarkoittaa että joko vaihe tai nolla vuotaa maadoitukseen (30mA riittää eli pieni määrä). Itse kokeilisin niin että jääkaapin pistoke irti, jollain muulla laitteella pistorasioista testiä laukiaako myös silloin. Voihan vika olla roikassa, muissa sisä asennuksissa tai sitten jääkaapissa.

88k5:
^
Tuo ihan totta, mutta tavan sukankuluttuja ei kombikatkaisijasta tiedä kumpi virroista sen laukaisi ;-)

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View