Tekniikkakeskustelut > Alde
Alde ei syty kaasulla
Jake77:
Vaunussa on Alde 3000 lämmitin ja ei syty kaasulla,puhallin lähtee päälle ja mitään muuta ei sitten tapahdukkaan ei sytytä edes vika valoa.Vika ei ole sytytin boksissa,piirikortissa,puhaltimessa eikä ohjauspaneelissa.(näitä osia kokeiltu vaihtaa ehjästä Aldesta.Olen yrittänyt löytää täältä keskustelua samoista oireista mutta ei löydy.Osaisiko joku auttaa.
jorma:
Samanlainen vika oli lähiaikoina, eli puhallin pyöri nätisti mutta muuta ei tapahtunut, paitsi että vikavalo syttyi. Homma hoitu kärkien vaihdolla. ;)
mjo33400:
--- Lainaus käyttäjältä: Jake77 - 27.04.2015 kello on 18:32 ---Vaunussa on Alde 3000 lämmitin ja ei syty kaasulla,puhallin lähtee päälle ja mitään muuta ei sitten tapahdukkaan ei sytytä edes vika valoa.Vika ei ole sytytin boksissa,piirikortissa,puhaltimessa eikä ohjauspaneelissa.(näitä osia kokeiltu vaihtaa ehjästä Aldesta.Olen yrittänyt löytää täältä keskustelua samoista oireista mutta ei löydy.Osaisiko joku auttaa.
--- Lainaus päättyy ---
Vika on paineentunnistimess a.
Jake77:
Unohdin mainita että kokeilin vaihtaa myös paineentunnistimen eikä ollut mitään vaikutusta.
mjo33400:
--- Lainaus käyttäjältä: Jake77 - 27.04.2015 kello on 19:15 ---Unohdin mainita että kokeilin vaihtaa myös paineentunnistimen eikä ollut mitään vaikutusta.
--- Lainaus päättyy ---
Jos vikavalo ei syty niin vika on paineentunnistimess a. Paineen tunnistin antaa sähköt sytkäpoksille joka taas antaa käskyn kipinälle ja kaasuventtiilille ja jos ei syty niin menee häiriölle. Tuleeko paineentunnistimen punaiseen johtoon jännite?
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
Siirry pois tekstitilasta