Tekniikkakeskustelut > Kori ja alusta

Maisemien ihailua kattoluukuista.

<< < (4/6) > >>

ihaa:
No jääköön pölyyntymään sitten tuonne varaston hyllylle.  ;D

mjo33400:

--- Lainaus käyttäjältä: kimi -  5.05.2011     kello on 12:15 ---Väännetään puukkoa hiukan lisää haavassa.
Caravan Center Koskelossa myy sopivaan hintaan noita luukkuja. Uusista autoista poistettuja ilmastointilaitteen tieltä. Käytännössä uusia paitsi hinta.

Samaisessa liikkeessä kannattaa käydä hallissa varaosien ja uusien autojen/vaunujen välissä olevaa tarjouspöytää, sieltä voi löytyä vaikka mitä.

--- Lainaus päättyy ---

Ja sieltä löytyi. ;) Kiitos vaan tiedottamisesta aiemmin.

88k5:
No, nih.. valmista tuli  :D


Tuli tuota asennusta tehdessä mieleen, että kuinkahan olisi kattovahvuus osunut kohilleen käytetyn luukun kanssa. Luukkua on kahta paksuusluokkaa 25-42mm ja 43-60mm. Paketissa kahden eri mittaiset ruuvit ja sisäkehyksen takana on 12 kpl tukiholkkeja, jotka pitää lyhentää kattopaksuuden mukaan  :-X

EDIT; vielä kuva vanhasta luukusta.

-------:
onko nuissa oikeasti suuria eroja luukuissa? kiinostaisi asentaa itsellekkin läpinäkyviä luukkuja ja ehkä vähän isompikin etu osaan. Ilmeisesti toimitaan näin vanha irti ja uusi tilalle. Mitä suosittelette? Vaunu oli -00 Solikka S5. mielellään ei saisi vetää pahemmin.

kimi:
Kattovahvuus ei mielestäni kärsi jos laittaa käytetyn luukun Kiristysmomentti ei ole iso ja luukun ja katon välillä elastinen massa.


--- Lainaus käyttäjältä: Viemäs -  6.05.2011     kello on 09:15 ---onko nuissa oikeasti suuria eroja luukuissa? kiinostaisi asentaa itsellekkin läpinäkyviä luukkuja ja ehkä vähän isompikin etu osaan. Ilmeisesti toimitaan näin vanha irti ja uusi tilalle. Mitä suosittelette? Vaunu oli -00 Solikka S5. mielellään ei saisi vetää pahemmin.

--- Lainaus päättyy ---

Luukkujen sijainti on jo rakennusvaiheessa huomioitu ja auton/vaunun puukehikossa on paikat luukuille, isomman luukun asentaminen vaatisi runkorakenteen puiden poistamista ja se ei ole suositeltavaa.

Työ on helppo ja menee juuri noin, vanha pois - vanhojen massojen siivoaminen ja poistaminen, uudet massat ja uusi luukku paikalle.
Tässä pätee sama kun ikkunoissakin, kun luukku on irti massaa kannattaa laittaa kattopellin ja puukehikon väliin ja samoin sisäkaton ja puukehikon. Näin kun tekee mahdollinen vuoto tulevaisuudessa valuu sisälle eikä rakenteisiin. 

Joihinkin vanhoihin luukkuihin on saatavana pelkästään uusi kirkas lasi, tämä voi olla monelle varteenotettava vaihtoehto, toisaalta uusimalla koko luukun uusii myös massat jotka ajan kanssa kuivettuvat.

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View