Tekniikkakeskustelut > Kori ja alusta

Miller Red River -06, Renault Master 3.0dCi

<< < (16/25) > >>

kimi:
Onko Milleri muuten poissa kotipihasta, muutaman kerran ajanut ohi, viimeksi tänään ja eilen en nähnyt sitä

ihaa:
Olisiko tässä mahdollisesti käynyt niin että takatalliin on mahdollisesti laitettu enemmän tavaraa kuin mitä sen kantavuus on ja sen myötä on tuo tallin lattia päässyt notkahtamaan jossain reippaammassa heitossa ?

Raksaus:
Ihan mielenkiintoinen ketju. Olin ajatellut vähän vastaavanlaista ketjua aloitella omasta autostani likeastaan siitä syystä että sekään ei ihan yleisimpiä ole ja itse hankkiessani tietoa oli hieman hankala löytää maallikon. Eli jos siitä olisi jollekin muulle vaikka jotain apua hankintaa ajatellessa. Ja toki jos sitä kautta joltain asiaa tuntevammalta tulisi hyviä vinkkejä niin ei haittaisi sekään.

 Herätti ajatuksia mitenköhän naivina itse olen ollut liikkeellä kun tuon edellisen autosi ikätoverilla lähdimme saman tien kohti välimerta. Sinne astihan ei toki päästy. Itseasiassa ei lähellekään. Tämä ei kuitenkaan johtui pääasiassa ajan puutteesta vaimolla. Josko sitten ensi kesänä onnistuisi paremmin. Eli minulla tällaisena tutustumisreissuna toimi tuo itämeren ympärikiertoreissu. Ehkä itsellä vaikuttaa että tuli tehtyä Matka välimerelle kirjoitusten jälkeen kavereiden kanssa paljon epävarmemmalla autolla eli vanhalla kleinbussilla joka ei laivamatkaa edeltävänä päivänä vielä mennyt katsastuksesta läpi. Nyt oli silti toki isäännyttyä enemmän vastuuta ja huolta, mutta hyvin tuolla tuntui pärjäävän.

En tiedä onko käsitykseni täysin väärä mutta itse pidän toki uudempia autoja paljon luotettavampina,  mutta ongelmatilanteen sattuessa haasteellisempina. Tämä käsitys tullut ihan henkilöautojen kanssa. Golfissa ja Volvo v50 kumpaankin on kertynyt kilometrejä 400 tuhannen luokkaa ja vieläkin suht huometta uskaltaa lähteä vaikka Lapissa pyörähtämään ilman kummoisempia valmisteluja. Toisaalta kun jotain sähköongelmia on tullut niin korjaamollakin on oltu sormi suussa kun syytä ei ole keksitty tai Volvon tapauksessa kaikki mahdollinen muu polttoainelinjasta vaihdettiin takuuseen ennen vian aiheuttanutta dieselpumppua koska ilmeisesti se oli kallein osa. Tosin halve.mallahan olisivat päässeet kun heti olisivat sen vaihtaneet. Nyt tuli muutama hinauskustannus ja vuokra-auton kulut päälle.

HiTec:

--- Lainaus käyttäjältä: kimi -  6.07.2015     kello on 22:57 ---Onko Milleri muuten poissa kotipihasta, muutaman kerran ajanut ohi, viimeksi tänään ja eilen en nähnyt sitä

--- Lainaus päättyy ---
Se on vaan vaihtanut paikkaa tuohon talon viereen kadulle, lyhyempi matka valmistella auto reissuun. Niin ja olihan se tuossa viikko sitten jokusen päivän ihan reissussakin 8)


--- Lainaus käyttäjältä: ihaa -  6.07.2015     kello on 22:58 ---Olisiko tässä mahdollisesti käynyt niin että takatalliin on mahdollisesti laitettu enemmän tavaraa kuin mitä sen kantavuus on ja sen myötä on tuo tallin lattia päässyt notkahtamaan jossain reippaammassa heitossa ?

--- Lainaus päättyy ---
Ei, lattia ei ole painunut alas, runko on kova ja täysin suora. Sitä paitsi tuo liitos lattian ja takaseinän välillä on juuri toisinpäin, jolloin lattian repsahdus olisi kyllä repinyt jotain muutakin aika pahasti rikki. Nyt on vaan tuo takaseinän sauma auennut nätisti, joten oletan takapuskurin jääneen johonkin kannon nokkaan tms. ja se on repäisty pois lähteissä irti => sauma auki. Samassa yhteydessä on sitten takapuskuri mennyt palasiksi ja siksi se on uusittu. On meinaan valkoisempi kuin muut auton helmat 8)

Ehkä tuo periaatekuva kertoo tilanteesta enempi 8)

Raksaus:
Tuosta harvinaisuudesta muuten. Yritin itse katsella omaa autoani http://www.ajoneuvotiedot.fi/ sivuston kautta, joka perustuu kai jotenkin Trafin tietoihin ja en löydä sitten millään. Yhden rekisteriotettani vastaavalla mallimerkinnällä olevan löydän, mutta se on vuodelta 1993. Samanlaisia löytyy kyllä nettiautosta tälläkin hetkellä kaksi kappaletta. Näitäkään tuolta en siis löydä mallimerkinnältä. Olen kokeillut vaikka mitä kuviteltavaa, mutta ei vain löydy. ei löydy Fiat Niessmann Bischoff varianteista, eikä Niessmann Bischoffeista. Trafin tietokannassa tuo kuitenkin on, koska sieltä muistaakseni sama palvelu kaivoi jotain tietoja ihan rekisterinumeron perusteella.

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View