Tekniikkakeskustelut > Kalusteet ja sisustus
matkailuauton/vaunun ikkunoiden tummennus kalvolla
ihaa:
Oi niitä aikoja, pikkupoikana muistan kun joissain oli kotkan kuva tankin pohjalla. ;D
Mutta tuo ikkunoiden tummennus on nykyaikaa, ulkonäkökin kohentuu kunhan vaan tummentaa maltilla, sille siis Thumb
Aakku:
No eikai se ole toisilta pois, jos omaansa tuunaa...
Minusta tuo Transu on ihan siistin näköinen kokonaisuus. Omassa pakussanikin on aluvanteet ja kromattu valoteline, isot lisävalot, sävyyn maalatut puskurit ja verhoilijan tekemä sisustus tavaratilassa.
Kulkee se paku toki yhtälailla ilman niitä lisukkeitakin.
ihaa:
--- Lainaus käyttäjältä: Cowboy - 23.01.2014 kello on 19:41 ---Meinaan Hobbyn valot myös tummentaa tolla Lamin-x kalvolla, koska ei tuu helposti naarmuja tohon kalvoon
--- Lainaus päättyy ---
Tyylikkäästi käy tummennukset tuohon Transuun, kyllä se aina silmään pistää kun joku on edes hiukan tuunannut autoaan, niitä tuunaamattomia on ihan riittävästi joka puolella.
Katsastuksesta ei taida mennä läpi noiden tummennusten kanssa ? Toki uuden auton kohdalla menee hyvällä lykyllä kolme vuotta ennen kuin niihin pitää kiinnittää huomiota mutta vaalean Adrian kohdalla kävisi paremmin takavalojen punertaminen kalvolla niinkuin jenkeissä ennenvanhaan, ei sekään ole sallittua.
On ne nämä Suomen pykälät ilkeitä tuunaajille. Etusivuikkunoihin pitäisi saada sallia edes mieto tummennus, mutta ei. :(
K70:
--- Lainaus käyttäjältä: ihaa - 24.01.2014 kello on 12:33 ---On ne nämä Suomen pykälät ilkeitä tuunaajille. Etusivuikkunoihin pitäisi saada sallia edes mieto tummennus, mutta ei. :(
--- Lainaus päättyy ---
Naapuri osti jokunen vuosi sitten jenkeistä punaniskapickiksen ja tummennutti siitä samantien kaikki sivulasit sellaisiksi, ettei sisälle näe.
Itse jouduin omasta ex-autosta repimään miedot etusivulasien tummennukset irti.
Kysyin sitten naapurilta, että miten ihmeessä se on saanut omassa kulkineessa pidettyä tummennukset monta vuotta.
Totesi niiden pysyvän pitämättäkin ja pieni kansalaistottelemat tomuus lienee sallitua ja nauroi päälle.
Katsuri ei voi muuta kuin kirjata rekisteriotteeseen ja ilmeisesti ei ole hylkyperuste. Eli ainoastaan liikenteessä poliisi voi noihin puuttua ja vaatia repimään irti ennen kuin matkaa jatkuu. Naapuri ei ole osunut virkavallan kanssa samalle linjalle toistaiseksi.
Cowboy:
[quote
Miksi tummentaa valot? Menne samaan sarjaa teinipoikien noppien kanssa?
[/quote]
Antaa autolle kummasti lisää näköä ja erottuu massasta eikä näytä kuppemobiililta:P
Takavalot saa tummentaa jos niistä näkyy heijastin, näin ilmoitti katsuri kun kysyin kerran asiasta. Etuvaloja ei saa tummentaa tuli jyrkkä EI, sama se mulle mut tummenan kuitenkin :o
Punaset takavalot on salittu, mulla on ollut kahdessa autossa punaset takavalot eikä oo ollut mitää sanomista katsastuksessa.
Monissa jenkeissä on alkuperäsenä punaset takavalot eikä niitä tartte vaihtaa pois Thumb
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta