Matkailukeskustelut > Yleiset leirintäalueet

Tuuri Onnela

<< < (82/124) > >>

jip59:
To-Pe välinen yö oltiin Onnelassa. Oli todella rauhallista vaikka väkeä oli aika paljon. Saunominen tai uiminen ei edes tullut mieleen koronan tartuntariskiä pienentäen. Paikaksi valittiin jälleen se takimmainen kolkka jossa on vessa/suihkukontit parinkymmenen metrin päässä. Nyt sieltä oli viety grillikatos pois mikä vielä juhannuksena oli.

Raksaus:
Oltiin pari viikkoa sitten tuolla. Oltiin uudella puolella. Meidän tarpeisiin hyvä valinta vaikka nurmi oli vasta kylvetty. Lähellä ja oli lähellä myös tivolia vaikka sitä ei tullutkaan hyödynnettyä, kun päätettiin tulla alueellr vasta
 niin myöhään ja lähdettiin ennen kuin tivoli aukesi. Mutta kuitenkin kaikki oli tuossa paljon lähempänä kuin paikka mitä ensiksi virkailija tarjosi sieltä vanhan alueen perukoilta. Kysyin uudesta alueesta niin tarjosi vasta sitten sieltä. Varaa valitakin oli.

Meillä suurimmat riskit oli ilman muuta Vesan buegeripaikan jonossa. Kaikki muutkin ravintolat tosin oli täyteen ammuttuina ja pizza buffettikin esim oli ihan tolkuton jono.

Pohjanperän pappa:

--- Lainaus käyttäjältä: Reissaaja80 -  7.08.2020     kello on 10:12 ---No mulle se kaikkein paskin yö leirintäalueilla on sattunut juuri Kalajärvellä.

--- Lainaus päättyy ---
Niin sattui minullekin, kävin kaksi kertaa ensimmäisen ja viimeisen kerran.

Hesus:

--- Lainaus käyttäjältä: relluttelija - 24.07.2020     kello on 09:25 ---Hyvin näkyy olevan Onnelassa porukkaa. Jälleen kerran muistuttaisin että alue on leirintäoppaassakin matkaparkki, joten vertailu esim. kaupunkien ylläpitämiin leirintäalueisiin ei oikein toimi. Hinta on toki kova verrattuna muihin matkaparkkeihin mutta on se parempikin kuin muut.

--- Lainaus päättyy ---

juurikin tää pointti pitää pitää mielessä. en itse ainakaan ole koskaan Onnelaa oikeaan caravanalueeseen verrannut. Jos sinne menee samalla asenteella niin varmasti pettyy.

Miettii että se on "kauppakeskuksen parkkialue matkaparkilla" niin ei pety.

Jos ei aio käydä tuolla kaupassa, niin ei mitään ideaa mennä koko alueelle.
Toki osa siellä on niin ympäripäissään ettei varmasti pääse autolta/vaunulta niin kauas.

ei ole itselle mikään inhokki, mutta ei kyllä mikään minne tarttee monta kertaa vuodessa mennä viettämään viikonloppuja. Eikä sesonkiaikana.

Reissaaja80:

--- Lainaus käyttäjältä: Hesus -  8.08.2020     kello on 09:04 ---juurikin tää pointti pitää pitää mielessä. en itse ainakaan ole koskaan Onnelaa oikeaan caravanalueeseen verrannut. Jos sinne menee samalla asenteella niin varmasti pettyy.

Miettii että se on "kauppakeskuksen parkkialue matkaparkilla" niin ei pety.

--- Lainaus päättyy ---

Ja myös se, että siellä on nykyään se 500(?) paikkaa. Sekaan mahtuu porukkaa laidasta laitaan. En itsekään mistään örveltämisestä tykkää, mutta jos menen alueelle missä on paljon porukkaa, niin asennoidun jo siihen, että siellä ei pelkkää linnunlaulua kuunnella.

Olipa leirintäalue mikä tahansa, niin tunnelman pilaajaksi ei tarvita kuin yksi auto/vaunukunta. Ja se voi sattua kohdalle milloin tahansa.

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View