Tekniikkakeskustelut > 12 voltin järjestelmä
Virta-avain Fiat ducato 2,8 jtd 2004
tsahkali:
--- Lainaus käyttäjältä: jus66si - 14.02.2015 kello on 22:08 ---https://www.finlex.fi/fi/oikeus/ho/2011/kouho20110033
--- Lainaus päättyy ---
Tuli heti mieleen 'vakuutuslääkärit', jotka parantaa ihmisen näkemättä.
ose:
Fiat Bravossa ei ole alunalkaenkaan kuin yksi kaukosäädinavain. Varalla on avain jolla pääsee oven lukosta avaamalla sisään ja käynnistämään. Yhtä hyvin se pysyy yksikin avain tallessa kun on pakko. Noissa avaimissa ei ole siru varmasti lähelläkään toisen avaimen sirun sijaintia ja silti molemmat toimii.
Töissä olen huomannut että kun toisen avaimen jättää joku taskuunsa on toinen varmemmin omalla paikallaan avaintaulussa.
Aakku:
^
Näin se yleensä on monessa autossa. Yksi kaukosäädinavain, mutta kahdessa on siru silti.
Tuossa omassa retkuiluautossa on ajansaatossa tullut hommattua neljä kaukosäädinavainta sirulla. Alunperin ei ollut kuin tavallinen avain. Nyttemmin on kaukosäädön takana niin lukitukset, kuin hälyttimetkin. Siihen saa kytkettyä jopa viivästetyn auton moottorin sammutuksenkin.
Nämä omat jutut on hiukan toinen asia ja avaimista tulee huoltakin pidettyä, mutta tuollainen kiertopalkinto vanhus monine käyttäjineen on altis avaimien hukkumiselle.
Reissaaja80:
Tietääkö kukaan onko tähän Ducaton virta-avaimen teettämiseen tullut muuta vaihtoehtoa, kuin merkkiliike?
ladisto1:
Turussa mm. on eräs ja avaimen hinta on noin 50% halvempi kuin "Fiatilla"
http://www.disneoy.com/lukkopalvelut/autonlukkoseppa
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta