Tekniikkakeskustelut > Liedet ja uunit

Miten SMEV uuni sytytetään?

<< < (4/4)

kany:
Purin uunin ympäriltä kehystä sen verran että näin minne kaasuputket ovat menossa. Sitten jakkara alle, pää uuniin (kaasu oli pois  ;)) ja fikkarilla etsimään poltinta. Sieltähän se löytyi aivan uunin takaosasta alhaalta. Uuni on senverran korkealla että poltinta ei huomaa jos ei tiedä missä se on eikä mustasta uunista polttimen aukoakaan huomaa.

Ongelman toinenpuoli oli sytytysasento/automaattisytytys. Sytytysasento on noin niinkuin viesteissä kerrottiin ja näyttää että mitään automaattisytytystä tässä karvalakki uuunissa ei ole. Ei ole valoja (en löytäny edes polttimoa) eikä kana pyöri moottoroidussa vartaassa vaikka ohjekirja sellaisiakin fiitsereitä esittelee. Kun nupin väänsi pois niin sen alta ei paljastunut mitään mikrokytkinakselia tms, pelkkä messinkinen kaasuhanan kara. Pitää varata puntti tulitikkuja keittiökaappiin.

Mutta meikäläisen osalta tämä juttu alkaa olla käsitelty, suuret kiitokset kaikille jotka vaivautui vastaamaan ja hyvää Pääsiäisen jatkoa!

jus66si:

http://www.atstuonti.fi/File/K%C3%A4ytt%C3%B6ohjeet/Smev/Smev.pdf


Tuommoinen ohje tuli vastaan surffaillessa. Josko vaikka hyötyä olisi uunien omistajille :-X

Mika Kannelmaa:
Kukaan ei tähän ratkaisua kirjoittanut, joten... Uunin 1-6 asennossa poltin on uunin takaosassa alhaalla. Sitä on vaikea huomata alle 175cm henkilön.

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View