Tekniikkakeskustelut > Vetoautot

Minkä auton sinä ostaisit

<< < (6/182) > >>

ihaa:

--- Lainaus käyttäjältä: kimi - 23.01.2015     kello on 12:01 ---Oletko harkinnut Volvon jättämistä vaimolle ja itsellesi toista sen tilalle?

--- Lainaus päättyy ---

Volvon kohdalla ei taida nämä kriteerit täyttyä.


--- Lainaus käyttäjältä: pamaus - 23.01.2015     kello on 09:13 ---Kulutus pieni, käyttökulut pienet...

--- Lainaus päättyy ---

pamaus:

--- Lainaus käyttäjältä: ihaa - 23.01.2015     kello on 11:00 ---On se 307 selkeästi korkeampi ja tilavampi pitemmälle ihmiselle kuin esim. saman ikäluokan Astra farkku.

--- Lainaus päättyy ---

Kyllä näin on, 307 on korkeampi ja siinä istutaan ns korkeammalla kuin tavallisessa henkilöautossa.

Valitettavasti asia vain näin on , että jatkossakin haluttaisiin ns istua korkealla.

Paljon hyviä käytettyjä liikenteessä, mutta mikä niistä ?

Hyviä ehdotuksia kaikki. Jatketaan etsintää ja ehdotuksia otetaan edelleen vastaan.

Esim honda crv saa käytettynä jo kohtuu hintaa ja v70 1.6 dieseleitä. En tosin tiedän kelpaako kumpikaan.

Ossi66:

--- Lainaus käyttäjältä: ihaa - 23.01.2015     kello on 12:05 ---Volvon kohdalla ei taida nämä kriteerit täyttyä.

--- Lainaus päättyy ---

Miten niin ei?
Huoltokulut ihan perusluokkaa, eikä turhia ylimääräisiä korjauskuluja.
Kulutus viiden luokkaa dieseliä sataselle.

pamaus:

--- Lainaus käyttäjältä: Ossi66 - 23.01.2015     kello on 12:18 ---Miten niin ei?
Huoltokulut ihan perusluokkaa, eikä turhia ylimääräisiä korjauskuluja.
Kulutus viiden luokkaa dieseliä sataselle.

--- Lainaus päättyy ---

Se on Volvon kanssa siinä samaa luokkaa kokonaisuutena. Volvo vähän kuluttaa enemmän ja siinä on suuremmat päästöt ja vakuutukset.

Peugeotin huoltaminen on taas kalliimpaa kuin Volvon. Ihan noin viimeisin 5 vuoden säteellä.

Itse asiaa tuo peugeot 307 on perhe autoksi todella hyvä, isot tilat, kuluttaa vähän, vakuutukset halpoja, istutaan korkealla ja kääntyy pienessä tilassa, mutta luotettavuuden kanssa on jo selviä ongelmia.

88k5:

--- Lainaus käyttäjältä: ihaa - 23.01.2015     kello on 12:05 ---Volvon kohdalla ei taida nämä kriteerit täyttyä.

--- Lainaus päättyy ---
Ainakin V50:n kohdalla - Autosalvassa 200-300€/määräaikaishuolto (sis. Service 3.0 softat aina, ja clubilaiselle sijaisauto 0€)

..vai tarkoitatko tuota kimin lainausta, eli paljon ajettu ja korjattu V70 vaimolle? Eikös se ole taas vähäksi aikaa (vähillä kilometreilla) halpa pitää/huolta  ;D

Täällä esille tullut "uusi malarialainen tilalle samaan hintaan" mietytti meitä myös 2 v sitten. Mutta kun sen halvan hinnan, toimituskulujen, lisävarusteiden (esim. talvirenkaat, koukku jne) jälkeen laskee vielä jälleenmyyntiarvon, niin tullaan 2 v "korkealta ja kovaa" - olkoonkin, että katastuskuluja ei ole..
Sopivasti kun reilu pari vuotiaan volvon sai, niin vielä ei tunnu hinta tippuneen - ehkä pari tonnia kun vähäajetulla on ajettu vähän 2 vuodessa  ;)

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View