Tekniikkakeskustelut > Vetoautot
Kyllä Trafi osaa kertoa asian vaikeasti ja ikävästi
Hauho:
Otsikko sen vuoksi kun luulo oli toinen.
Kun minulla raukalla ei ole kortissa muita kirjaimia kuin AB ja E niin koetin katsoa mikä on maksimi ajoneuvo + peräkärry jota saan kuljettaa.
Vastauksen löysin Trafin sivuilta että 3500+750 kg.
Ajatuksen tuohon tutkimukseen antoi se että ajattelin ottaa pikkuauton mukaan peräkärryssä matkalle.
Mutta eihän tuohon peräkärryyn mahdu kokonaispainoon kuin polkuauto.
Mitähän nuo vedettävät Euroopassa ovat joissa vain etupyörät ovat yksiakselisen päällä ja takapyörät pyörivät omia aikojaan?
Lieköhän noita hyväksytty myös Suomeen? Toisaalta taitaa kevyinkin auto painaa jo tuon 750 kg kun Smarttikin on painavampi.
Hankittava Trabant, ei kai se haisee.
Lienee pakko lähteä kohottamaan ajokorttiluokkaa jos meinaa tehdä haaveesta totta?
Catiska:
Joko hommaat tuollaisen rekisteröidyn dollyn (mihin itsekin viittasit, eli pelkästään yksi akseli on kyydissä) tai jarrullisen trailerin johon koko auto kyytiin. Ei tuossa pitäisi olla mitään ongelmaa tuon nykyisen korttisi kanssa jos vetoautosi on B-kortilla ajettava ja vetokykyä riittää sille trailerille+autolle.
kimi:
Täältä:
http://www.ajovarma.fi/ajokortit-ja-tutkinnot/ajokorttiluokat/Sivut/be-yhdistelman-ajokortti.aspx
BE-yhdistelmän ajokortti
Kevyen yhdistelmän ajokortti (BE)
Ajokorttivaatimus, kun:
vetoauto on B-luokan ajoneuvo (kokonaismassa enintään 3500 kg)
ajoneuvoyhdistelmän kokonaismassa on yli 3500 kg
perävaunun kokonaismassa on yli 750 kg ja enintään 3500 kg
Jos auto ja vaunu sallii niin max 7000kg
kimi:
Trafin sivuilla: http://www.trafi.fi/tieliikenne/ajokortit_ja_tutkinnot/ajokorttiluokat#beluokka
BE-luokan ajokortti
1. Ajoneuvoyhdistelmät, joissa on B-luokan vetoauto ja hinattava ajoneuvo, jonka kokonaismassa on enintään
3 500 kg.
HUOM:
B-luokan vetoauton kokonaismassa ei saa ylittää
3 500 kg.
Hinattavan ajoneuvon kytkennästä annetut säännökset voivat rajoittaa sallittuja enimmäismassoja.
Tarkemmat tiedot sallituista kytkentämassoista on yleensä merkitty ajoneuvon rekisteriotteeseen.
Kökkö teksti vaikka se ilmaisee saman kun Ajovarman
88k5:
--- Lainaus käyttäjältä: Hauho - 11.01.2015 kello on 22:10 ---..
Lienee pakko lähteä kohottamaan ajokorttiluokkaa jos meinaa tehdä haaveesta totta?
--- Lainaus päättyy ---
B-ajokorttiluokkaan (eli max 3.5tn) kuuluvalla autolla vetämiseen ei löydy "korkeampaa" korttia kuin hallussasi oleva BE.
Eli sen mukaan saa vetää esilletullutta max 3.5tn kärryä, jos sellaisen autoosi saa kytkeä (ko. painoisena).
Tyypillisesti suomessa nähdyt/tehdyt hinausdollyt ovat jarruttomia, jolloin yli 750kg hinattavalla jarruttomalla laitteella on max nop 60km/h, ja toinen riesa on mihin ajoneuvoon saa kytkeä esim. 1.5tn jarrutonta..
Edit; ei taida aihe liittyä vaunuihin?
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
Siirry pois tekstitilasta