Tekniikkakeskustelut > Matkailuautot

Nettikaravaanista poimittua (m-autot)

<< < (887/1161) > >>

palokurki:
Mitä ovat alkovin aerodynaamiset edut? Käsitykseni mukaan alkovi lisää polttoaineen kulutusta 1-2 litraa satasella.

tsahkali:

--- Lainaus käyttäjältä: Mjerica - 19.11.2019     kello on 03:39 ---   Toisaalta pystysuora perä on aerodynamiikalle niin myrkkyä että
eipä muulla muotoilulla taida olla sen rinnalla suurtakaan merkitystä.

--- Lainaus päättyy ---

Periaatteessa kyllä.
Kaikki riippuu kuitenkin kaikesta, keulan muodosta, kopin pituudesta,  etc.
Meillä pysyy perä lumikelilläkin aika puhtaana, kun jollain taas on lunta ämpärikaupalla.


--- Lainaus käyttäjältä: palokurki - 19.11.2019     kello on 07:10 ---Mitä ovat alkovin aerodynaamiset edut? Käsitykseni mukaan alkovi lisää polttoaineen kulutusta 1-2 litraa satasella.

--- Lainaus päättyy ---

Enempihän sitä menee ja riippuu paljon muotoilusta ja siitä muusta.

palokurki:

--- Lainaus käyttäjältä: tsahkali - 19.11.2019     kello on 10:05 ---Enempihän sitä menee ja riippuu paljon muotoilusta ja siitä muusta.

--- Lainaus päättyy ---
Siksi esittelinkin mielestäni linjakkaan auton. Alkovi ei nouse puoli metriä katon yläpuolelle. Toki voi hävitä tuulitunnelitestiss ä.

88k5:

--- Lainaus käyttäjältä: palokurki - 19.11.2019     kello on 07:10 ---..Käsitykseni mukaan alkovi lisää polttoaineen kulutusta 1-2 litraa satasella.

--- Lainaus päättyy ---
Verratuna mihin?

Satkun nopeudessa samankorkuinen integroitu, tosin painavempana ja pidempänä, tuntuu kuluttavan enempi kuin aiempi alkoviauto. Tai sitten Ford on MB:tä taloudellisempi koneena+kokonaisvälityksiltään (tehoa oli vähempi, mutta vääntöä enempi). Keulan muotoilulla ei juurikaan vaikutusta keskinäisessä vertailussa (kiilavia kait kaikki) kunhan ei ihan teräviä kulmia ole.. poikkileikkauspinta (otsapinta) tuulenvastukselle sama vaikka alkovista tulee mutkia tuulelle.  Ehkä suurimmat ilmavirrat ovat sivuille, eikä ylös..

Sitten kun ajonopeutta tiputtaa parikymppiä, keulamuotoilu vaikuttaa vieläkin vähempi..

Karabiilisti:
Jos vertaa tuollaista kunnollista alko-ovi matkailuautoa sellaaseen vajaakokoiseen lättänään (jossa kuitenkin vielä auton nokka) niin kyllä lättänä menee pienemmällä kiisselillä 1-2 litraa...
Mutta jos sitten taas tuollaanen pyörillä oleva tulitikkulaatikko niin siinä aerotynamiikka ei ole ihan parasta mahdollista luokkaa...voi viedä saman kuin kunnollinen alko-ovi auto tai jopa enempi. Se ei tietty ole yllätys että Ford on parempi kuin Mese sooon tiedetty jo kauan.  Thumb

Mutta jos alko-ovi kuluttaa enempi kuin lättänät niin kyllähän siihen sopii miehistöäkin enempi. Tilaa on vaan enempi.

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View