Tekniikkakeskustelut > Karavaanarin tietotekniikka
Netti kaapeli-tv:n kautta
MatsOnni:
Täällä köyhänperällä on ollut hitaan puoleinen kiinteä yhteys. Nyt paikallinen puhelinyhtiö toi kokeiltavaksi yhteyden kaapeli-TV:n kautta. Oitis tartuin tarjoukseen ja ensimmäisiä kokemuksia muutamalta päivältä on kertynyt.
Tarjoukseen kuului Ciscon modeemi, jonka otin. Nopeudeksi lupailtiin sisään jopa 100Mbit/sek ja lähes siihen pääseekin säännöllisesti. Tältä osin siis kaikki hyvin.
Talon sisällä kokeilin jakaa sähköverkon kautta ja siihen hankin TP-linkin Powerline adapterit AV500 Nano. Sille nopeudeksi luvattiin 30Mbit/sek, sekin näyttäisi lähes totetuvan. Rouvan kone on kiinni sähköverkon kautta. Nyt hän on alkanut moittia, että yhteys pätkii. Oma pöytäkoneeni on kiinni suoraan tuossa Ciscon modeemissa, enkä ole huomannut mitään häiriötä, hyvin ja nopeasti pyyhkii.
Nyt kysymys asiantuntijoille. Mitä haittoja netin jakamisessa sähköverkon kautta on? Entä kaapeli-TV:n verkossa? Molemmat tuntuisivat ideana ihan hyvältä, mutta eivät kuitenkaan kovin yleisiä ole, miksi?
88k5:
Eihän se mikään periferia ole kun kaapeli-TV tupaan tulee :-X
Kyllä koksi on parempi siirtotie mitä kuparinen parikaapeli..
Jakamiseen; sähköverkon kautta saman sähköverkon pienjännitemuuntaja n saman vaiheen puolella on galvaanisesti kaikilla muillakin (naapureilla) ainakin teoreettisesti mahdollista hyödyntää yhteyttäsi ;D
MatsOnni:
--- Lainaus käyttäjältä: 88k5 - 28.11.2014 kello on 09:57 ---Eihän se mikään periferia ole kun kaapeli-TV tupaan tulee :-X
Kyllä koksi on parempi siirtotie mitä kuparinen parikaapeli..
Jakamiseen; sähköverkon kautta saman sähköverkon pienjännitemuuntaja n saman vaiheen puolella on galvaanisesti kaikilla muillakin (naapureilla) ainakin teoreettisesti mahdollista hyödyntää yhteyttäsi ;D
--- Lainaus päättyy ---
Ei varsinainen periferia, mutta "vekselilaakso" kuitenkin ;)
Sähköverkon kautta jakamisesta ajattelin täsmälleen samaa ongelmaa, mutta puhelinyhtiöllä vakuutettiin, että adapterit ovat pareja, eikä siihen pääse naapuri kiinni. Mutta varmaan (ainakin teorissa) hakkeroitavissa kuten kaikki muutkin yhteydet??? Tuskin se nyt koko kaupunkiin leviää, mutta lähitaloihin riittäisi teoriassa kyllä.
Entä tuo yhteyden pätkiminen sähköverkon kautta, onko todellista ja mistä voisi johtua? Silloin kun olen emännän koneella lyhyesti kokeillut niin en ole sitä huomannut. Vakavissaan hän kuitenkin sitä ongelmaksi väittää.
Ossi66:
Tuo "lähes"- kuinka lähelle luvattua tuo nopeus menee?
Jos modeemin fyysinen maksimikapasiteetti on 100M, käytännässä se mitattu maksimi on alle 90M kun loput bitit mene kehysrakenteeseen - aikanaan megasesta purkista meni läpi vain reilu 700kbit/s, kun loput oli kehyksiä ja virheenkorjausta.
MatsOnni:
^
Lähes = 96-97,5Mbit/sek ja ulos 4,75-4,88. Nopeus riittää kyllä, ajattelin jopa nuukuuksissani että puolitan nopeuden kokeilun jälkeen, mutta sitä on nyt 3 kk aikaa pähkäillä. Askarruttaa enemmän tosiaan tuo sähköverkon kautta jakaminen. Puhelinyhtiön myymälässä siinä ei mitään ogelmaa nähdä.
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
Siirry pois tekstitilasta