Tekniikkakeskustelut > Vetoautot
Mitä ruuvejä sinkkipeltiin?
iso-juuso:
Niin, siis mitä ruuveja tulisi käyttää roiskeläppien kiinnittämiseen auton runkoon? Sinkittyjä, vai rosterisia?
Ovatko rosteriset liian jaloja, ja syövyttävät auton pellin ympäriltään?
Ossi66:
Minä käyttäisin sinkattuja teräsruuveja, ettei tule mainitsemaasi ongelmaa - parempi pitää se auto jaloimpana ;)
kimi:
Laita muovisilla niin ei ongelmia. Rekisterikilpien asennukseen ainakin löytyy erilaisia ja toimii ne roiskeläpissäkin
iso-juuso:
Tirpasin scudoon roiskeläpät taakse, siinä toivossa että vaunun keula tänä tulevana hiekka/kivisesonkina hieman säästyisi kolhuilta paremmin kuin viime kesänä. Kiinnitin sinkityillä teräsruuveilla.
Asentaessani mietin, että mahtavatkohan auttaa. Scudossa peränylitys on tosi lyhyt, ja toisaalta pefletissä on huomattavan pitkä aisa -> aika alas sais kuraläpät ulottua ettei sieltä takapyörästä ole suoraa linjaa vaunun keulan korkeudelle. No, käytäntö osoittaa -> veikkaan että hiekka ja kura roiskuu metsäteillä tänä pääsiäisenä.
Tuli kuitenkin sitten mieleen seuraava vaihtoehto, siltä varalta. Onkos kukaan nähnyt, virittänyt tai ostanut vaunun keulaan jonkinlaista suojaa autosta lentäviltä kiviltä ja hiekalta suojaamaan?
putkimies:
--- Lainaus käyttäjältä: kimi - 18.04.2011 kello on 12:42 ---Laita muovisilla niin ei ongelmia. Rekisterikilpien asennukseen ainakin löytyy erilaisia ja toimii ne roiskeläpissäkin
--- Lainaus päättyy ---
Kysyisin tietäjiltä että mistä noita rekisterikilpien muoviruuveja voi ostaa. ei ole sattunut silmiin missään rautakaupoissa tms.
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
Siirry pois tekstitilasta