Karavaanarin keskustelut > Tarinoita Suomesta ja maailmalta

Mielenkiintoiset paikat missä olet itse käynyt.

<< < (7/10) > >>

virpimu76:
Parhaat on varmasti vielä näkemättä,mutta oman kylän hylätty kaivos on mukavan rauhallista aluetta seikkailla.On hiljaista ja autioo.Eihän sinne kukaan oikeesti mene...kun on se sortuma vaarakin olemassa..paitsi että :laugh:

mjh48:

--- Lainaus käyttäjältä: Humppeli 1 - 30.10.2014     kello on 16:49 ---Joustivatko vaijerit 5metriä ettei vaan olut 0,5metriä?

--- Lainaus päättyy ---

Kyllä ne joustivat metrejä, neljä vai kuusi en enää muista.
Kuitenkaan se heijaus ei ollut epämiellyttävä, koska jo yli 600m pitkät vaijerit (olisko ollut neljä) painoivat useita tonneja ja massa hidasti liikettä.
Muutaman heijauksen jälkeen hissi pysähtyi oikealle kohdalle.

kaarina:








Meille on käynyt karkeasti ottaen jotenkin niin, että kun "suuret linjat" on Euroopasta (ja Suomesta) nähty, alkaa oikein voimalla löytyä niitä tajunnan räjäyttäviä paikkoja. Siksikin on tavattoman avaikea alkaa tehdä listaa "mielenkiintoisista kohteista", sillä niitä tulisi sivu-kaupalla.
Tosin se olisikin kiva aihe tai tapa tehdä blogia, kerätä Markun lailla itselle erityisen mielenkiintoisia paikkoja!

Laitan tähän nyt kolme esimerkkiä tällä hetkellä erityisen kiinnostavista paikoista; Pumpulikirkon haljennut hiidenkirnu Rautalammilla, Etruski-pyramidi Italiasta ja saamelaisten vanha kulttipaikka,Vottovaara Venäjän Karjalassa.

Mutta ihan yhtä hyvin listalle voisi laittaa muinaisen linnavuoren Laitilasta, maksuttomat, kaikille avoimet Rakov Skocjanin luolat Sloveniassa, Lourdesin pyhiinvaleluskaupun gin Ranslassa, koko Albanian maan tai Slettnesin majakan tienoon Pohjois-Norjassa.....jne jne jne jne...:)





t.Kaarina

relluttelija:
Ehkä ammatin vuoksi kaikki "erikoiset" rakennukset kiehtoo. Niistä ehkä pyramidit ja Eiffeltorni. Jollain tutulla muistaakseni on salaa otettuja kuvia pyramidin sisältä ;)
Josko talven aikana sattuis päästä "konehuoneeseen", se olis varmaan very intresting. 130 m putkea alla ei kyllä herätä luottamusta.

nieppi:
Grand Canyon oli kyllä sellanen paikka että veti hiljaseks,


mutta kyllä löytyy suomestakin mielenkiintosia paikkoja
Vaik tämä Ruokalahden Kummakivi


Tai Torholan luola Lohjalla

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

[*] Edellinen sivu

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View