rekisteriseloste

Tiedote rekisteröitymisestä

Jos et ole saanut vahvistusviestiä rekisteröitymisestä si, tarkista roskapostikansiosi. Tämä erityisesti hotmail ja gmail sähköpostin käyttäjille.

Kirjoittaja Aihe: Juuri Sinä, ulkomaanmatkailua harrastava karavaanari!  (Luettu 33441 kertaa)

*****
  • Kalustoon kuuluva
  • Viimeksi paikalla:tänään kello 19:04
Vs: Juuri Sinä, ulkomaanmatkailua harrastava karavaanari!
« Vastaus #45 : 27.10.2014 kello on 10:20 »
Minusta tämänpäivän tietotulvassa ongelma on osata etsia asioita oikeasta paikasta - usein jopa reissuja suunnitellessa myös ne "oikeat" paikat..

Liikkuvaisena usein hahmottelen asioita siltä kantilta, että missä on niitä mielenkiintoisia käynti paikkoja. Eikä niin, että onko täällä paikassa xxxx mielenkiintoisia paikkoja... ihan koti- ja ulkomaanmatkailussa . Sama koskee ihan läpiajomatkoja.

Jotta talteen kerätystä tiedosta olisi tulevaisuudessa itselle, saati toisille hyötyä, pitäisi ne osata jäsennellä maittian, maakunnittain, alueittain, kaup., aiheittain jne.. sitten keksiä kaikkea tätä metatietoa hallitseva "päällystakki". Tämä se taitaa olla tämän ajan suurin haaste.. siis osata hyödyntää tässäkin asiassa tätä tietotekniikkaa.

Käytännössä vaan on niin, että perinteisellä printtitekniikalla näihin "talkoisiin" ei osallistuta kuin "importointiin" - siis tuodaan se hallussa oleva tieto sisään uuteen systeemiin. Paperista tietoa ei enää toistepäin tarvita, koska A4-lippulaput on tallettavissa yhtä luettavina mm. tableteihin (jos joku tarvitsee).

Pelkästään linkkilistojen kanssa pelaaminen on kyllä niin raskasta luettavaa - tai ainakaan minä en niiden perusteella saa sitä "kokonaisvaikutelmaa" jostakin maakunnasta - en osaa ulkoa jonkun ulkomaan kaupungin naapuri kyliä/kaup. ..
Tarvisten alle kartan, ja jotta ajatelmat jäisivät talteen tarvitsen tueksi "tekniikan".

Siis tarvittaisiin jokin tällainen palvelun mistä tietoa ko. maakunnasta löytyy (esimerkki aiemmasta Vesihuolto -asiasta).
Linkki jaetaan kartalla tekstin ja mahdollisen kuva kera..



Yhtälailla ko sivuston alle pitäisi kerätä lukijoiden julkaisuja (ei pelkkiä linkkejä blogeihin), reittejä (kartan päällä), ja jotta homma pysyisi hengissä, tarvitsee se tällaisen toimivan keskutelupalstan. Näistähän ne impulssit yleensä himpunkin passiivisille tiedontonkijoille tulee..

Mutta kieltämättä tällaisen rakentelusta ja ylläpitämisestä on vaivaa - unohtamatta kulujakaan..

*****
  • Aluevalvoja
  • Kalustoon kuuluva
  • Viimeksi paikalla:tänään kello 18:36
  • Autossa on pyörät
Vs: Juuri Sinä, ulkomaanmatkailua harrastava karavaanari!
« Vastaus #46 : 27.10.2014 kello on 11:32 »
^

Totta. Ja luulisin, ettei kaikkia edes kiinnosta kirjoittaa SFC:n """ylläpitämälle""" palstalle. Minua ei ainakaan.
Kun siellä ei mitään moderointia. :(

Tuo 88k:n esimerkkikuva on vaan sidottu yhteen karttapohjaan.
Helpompi jos nuo on sivuilla koordinaatteina niin jokainen saa sijoittaa ne käyttämäänsä. Oli se sitten mikä vaan.

*****
  • Kalustoon kuuluva
  • Viimeksi paikalla: 8.08.2025 kello on 20:21
Vs: Juuri Sinä, ulkomaanmatkailua harrastava karavaanari!
« Vastaus #47 : 27.10.2014 kello on 12:17 »
Minäpä yritän viedä sanaa eteenpäin, jospa saataisiin Vop-kerho pidettyä hengissä uudella kaavalla, ja saataisiin järjestettyä hyvin toimiva nettisivusto jonnekin.

Nimenomaan jonnekin, ei SFCn alaisuuteen. SFC on jo vuosikymmeniä tarjonut palveluita pääasiassa kotimaan leirimatkailijoille ja hyvä niin. Asenne liikkuvia kohtaan on ollut ja on edelleen nihkeää.

SFCn tuealla ja sen sivujen yhteydessähän niiden Vop-kerhon sivujen paikka olisi, ja mukaan oliis hyvä saada paljon porukaa, reilut 1000 jäsenperhettä tuntuu hyvin pieneltä lukumäärältä, ja kertoneen osittain varmaan myös sitä, että kerhoa ei olla löydetty.

Miksi se paikka olisi siellä. Eikö jo nyt ole kaikille selvää ettei tällainen kiinnosta liittoa. Ja huomattava osa liikkuvista karavaanareista ei ole yhdistyksen jäseniä.

Siihen en ota kantaa mitä tänne orgin kerätään, mutta minusta ulkomaanmatkailua , autolla tehtävää siis, ei kannattaisi näin pienessä maassa hajottaa moneen paikkaan, vaan ennemmin yhdistää kaikki voimat. Silloin myös ajantasainen tiedonsaanti ja sen pävittyminen olisi mahdollista.

Tuosta ole osittain samaa mieltä mutta, kerätty aineisto ei saisi olla yhden ison tahon takana ja varsinkaan se ei saisi olla paikassa jonne vaaditaan jäsenyys johonkin jotta sen saisi käyttöönsä

Nykyisellään SFC. sivut eivät mahdollista järkevää tiedonkeruuta ja keskustelua, siksi olen niistä Vop-kerhon omista sivuista puhunut.

Muutenkin mielestäni väärä paikka koska se ei ole kaikille avoin

Vaan sitä, miten kaiken älykkäimmin järjestäisi, ettei matkailuaiheisia keskusteluja hajotettaisi sinne tänne ja tuonne, en tiedä. Mutta jotenkin tuntuu, että stabiilin tiedon lisäksi samassa paikassa olisi hyvä voida myös keskustella asoista.

Tuo vaatisi yhteistyötä eri järjestöjen kesken koska kuitenkin jokaisessa ulkomaanmatkaaja ja varsinkin omatoiminen ja vakiintuneitten reittien ulkopuolella liikkuvat on pieni marginaaliryhmä

Mutta voiko kaikki matkailuaiheinen keskustelu tapahtua maksullisen kerhon sivuilla, ei varmaankaan.
Jos taas keskustelu olisi vapailla sivuilla, tarvitaan moderaattori.

Tietysti vaadittaisiin moderaattori, kyllä sellainen vaaditaan myös maksullisen kerhon sivulla


Itse olen vuosien saatossa silloin tällöin pähkäillyt ja myös ilmoille heittänyt ajatusta Autoliiton ja SFCn matkailutoimnnan yhdistämisen harkitsemisesta.

Tästä on vuosien saatossa monesti keskusteltu, tietääkseni jopa järjestöjen välillä. Nykytilanne taitaa olla se, että järjestöt yhdessä keskustelevat määrätyistä eduista muutamien toimittajien kanssa. Hyvä niin koska kohderyhmät kuitenkin ovat erilaiset


Niiltä, jotka sanovat etteivät tarvitse mitään, kun ovat niin kauan matkustaneet, voisi kenties löytyä paljonkin annettavaa sivuille, jotka palvelisivat niitä, jotka tietoa, neuvoa, vinkkejä, linkkejä ja kokemuksia kaipaavat.

Edelleen, jos tuo ei olisi sidottu mihinkään kohderyhmä olisi isompi ja kaikkia kohdeltaisiin tasapuolisesti

Yhdessä olemme melkoinen pakkaus ulkomaanmatkailun tietotaitoa, jos vain sitä haluamme!

Toimimalla itsenäisti ja riippumattomasti, yhteistyössä eri järjestöjen kanssa, pakkaus olisi kaikkien ulottuvilla ja myös pakkauksella olisi mahdollisuus kasvaa erittäin isoksi.



t.Kaarina

En tiedä. Olen tätä asiaa vain viemässä eteenpäin, koska minusta on hälyttävä uutinen tuo Vop-kerhon johtoryhmän ilmoitus heidän halustaan lopettaa yks kaks koko kerho.

Mitä siinä on hälyttävää, Kerko on aikansa elänyt ja ilmeisesti SFCn kanta on myös se, että se joutaa hautaan. Jos asia huolestuttaisi sille oltaisiin tehty jotakin


Ja koska SCF ei mielestäni hoida hommaa tyydyttävästi, ei kerhoa voi lopettaa, tai seuraa niin outo tyhjiö ja erikonen tilanne, että en ymmärrä miten maamme ainoa karavaanmatkailu-järjestö voisi asiat sellaiselle mallille päästää.

Eiköhän tuota voi tulkita niin että järjestö palaa juurilleen ja tekee sitä minkä takia se on alkujaan perustettu, kotimaan leirintämatkailun kehittäminen. Lainaus SFCn sivulta:
"Leirintämatkailun kehittämiseksi liitto edistää kokonaisvaltaisesti ja monipuolisesti matkailuajoneuvojen käyttömahdollisuuks ia, kehittää leirintäalueita ja edistää liikenne- ja leirintäturvallisuu tta sekä ympäristönsuojelua. Liitto työskentelee yhdessä viranomaisten, matkailuajoneuvojen valmistajien, maahantuojien, myyjien sekä matkailu- ja leirintäyrittäjien ja -yhteisöjen kanssa."

Jo kemssantyhjennyspai kkojen saaminen liiton sivuille oli vaikeaa, voiko silloin olettaa liiton olevan kiinnostunut marginaalikäyttäjis



Ja kun systeemi (vop-kerhon) ei ilmeisesti ole nyt toimimassa siten, että se palvelisi riittävän hyvin tai sen vetämien on turhauttavaa ja kankeaa, kirjoittajia lehteen ei tahdo löytyä eikä vastuullisia toimijoita, ajattelen, että jotain tarttis tehdä.

Hyvä, että joku tekee

Ja se joku voisi varmaan olla juuri hyvin toimiva nettisivusto, jota olisi ylläpitämässä pieni porukka, ja joiden kautta voisi sivuille jokainen lähettää tietoa, vinkkejä, linkkejä, kuvia, matkajuttuja yms.

Sinulle on jo ehdotettu osiota tällä sivustolla ja sain sen kuvan, ettet innostunut ollenkaan. Tämän sivuston asiakeskusteluista nimenomaan matkakertomukset taitaa olla niitä luetuimpia ja kaikki nuo esittämäsi ovat mahdollisia

Eli se olisi koko ajan päivittyvä tietopankki, missä esim maakohtaisesti olisi helppo löytää asiaa, kohteita jne. Laivaliikenne, alppisolat, tiemaksut, kaikki mahdollinen ja mahdoton mikä palvelisi yhtä lailla enikertalaista kuin konkariakin.

Ja sen yhteydessä minusta olisi hyvä olla myös asiallinne keskustelusivusto.

Kaikkiin noihin on esitetty ratkaisuja tämän sivuston puitteissa. Rikisteröityjä käyttäjiä on n. 2700 ja itsekin olet hyödyntänyt sivustoa tietojen hankkimisessa ja jakamisessa. Uuden luominen ja käyttäjien saaminen ei ole helppoa ja tarvettakaan sille ei ole. Toki sivuston muokkaaminen joiltakin osin voi olla tarpeen


Tämä on siis vain minun henk.koht visioni ja etuteltassa jokunen muu omaa vastaavanlaisen ajatuksen.


Itse kokisin myös matkailutreffit hyvinä, kunhan niissä on varattu alustusten lisäksi runsaasti aikaa kokomusten vaihtoon ja vuorovaikutukseen ihmisten kesken. Tanssia voisi jossain muuaalla.


Itse olen tykännyt paperisesta Vopparista, mutta jos siihen ei ole resursseja, voisi ihmisten kynnys lähettää juttuja nettiin olla pienempi, ja siellä ne voisivat olla helposti tulostettavasa muodossa varmaankin.




t.Kaarina




xxx

*****
  • Kaikkien Kaveri
  • Aiheen aloittaja
  • Viimeksi paikalla:20.04.2025 kello on 23:13
Vs: Juuri Sinä, ulkomaanmatkailua harrastava karavaanari!
« Vastaus #48 : 27.10.2014 kello on 13:31 »
Pikainen vastaus täsä välissä (kun on noita palkkatöitä, mitä pitäis tehdä).

Haluan nyt täsmentää ja tarkentaa paria asiaa; Vop-kerho on SFC:n kerho.
 
Eikai siinä ole silloin mitään kummallista, että sen nettisivusto on/olisi SFC, sivujen yhteydessä?

Ja ei, en ole osoittanut halukkuuttani koota tälle sivustolle osioita mistä puhut, sillä minusta on kysymyksesää asia, minkä kanssa ei kannattaisi hötkyillä.

Minusta tätä tulisi tarkastella avoimesti ja rakentavasti monesta näkökulmasta eri tahojen kanssa, ja toivon edelleen, että koko Vop-kerho saataiisin jatkamaan, tai SFC tulisi asiaa tukemaan ja mahdollistaisi tällaisen sivuston.

Sillä minusta asia suuruusluokassaan kuuluisi maan ainoan Karavaanmatkailujär jestön alle.
Kun karavaanmatkailusta sentään tässä on kyse.

Ja jos se saisi tämän osion toimimaan, voisi se olla SE juttu, mikä saisi sihen tällä hetklelä kuulumattomia matkailijoita liittymään.

Itsetarkoitus ei kai ole mihinkään järjestöön kuuluminen,  mutta jollainhan systeemin kulut on katettava. Ja jäsenmaksu, pienikin (Vop-kerholla tähän asti on ollut 8e vuodessa) sitouttaa ihmiset toiminnan ympärille, ja keskusteluosioissa olisi paljon vähemmän moderoitavaa sen ansioista, uskoisin.


Kyllähän SFC sivuja pääsee nytkin kaikki lukemaan, kirjoittamiseen tarvitaan tunnukset ja ne saa jäsenmaksun maksamalla. Jäsenosio on ainoa suljettu palsta, mutta siinä ei kukaan menetä mitään,vaikkei sinne pääsekään :)

Autolitolla vissin vähän vastaavanlainen systeemi, pääosin asioita pääsee lukemaan kuka vain, mutta sitten on exktra-osioita mihin pääsee vain maksamalla jäsenmaksun.

Olen lähestynyt Vop-kerhon johtoryhmää jo kirjelmällä sähköpostitse, ja yritän tänään ehtiä laatimaan vastaavan myös SFC, vastaaville henkilöille.


Ja lauantaina on se Vop-kerhon kokous.


Jos Vop-kerho kuopataan ja SFC kieltäytyy lähtemästä liikkeelle asian tiimoilta eikä Vop-kerhon tilalle saada mitään, olisi varmaan sitten aika miettiä "varjohallitusta" ...:)




Nämä nyt pikaisesti naputeltuna, jatketaan...




t.Kaarina







*****
  • Kalustoon kuuluva
  • Viimeksi paikalla:29.11.2025 kello on 13:06
  • Kulkija
Vs: Juuri Sinä, ulkomaanmatkailua harrastava karavaanari!
« Vastaus #49 : 27.10.2014 kello on 13:40 »
Tässä palataan yhteen perusasiaan.

Melkoinen osa orgilaisista tykkää karavaanari.orgin (ja sitä ennen .infon) nimettömyydestä ja mahdollisuudesta pysyä SFC:n ulkopuolella. Moderoidun ja muutenkin hoidetun ympäristön lisäksi. Arvonsa on silläkin, että tämä on täysin epäkaupallinen.

Tuo saattaa karsia osallistujia. Itse toki olen SFC:n jäsen, mutta kantani sen nettiulottuvuuteen olen jo ilmaissut. Onhan Etuteltassa jo ulkomaan osio.

Edellä on esitetty tietävämpien suulla paljon faktaa siitä, että SFC:a ei tämä homma valitettavasti kiinnosta. Ihmekös tuo, kun aktiivit ovat niitä "alueiden ikääntyneitä työmyyriä".

*****
  • Kaikkien Kaveri
  • Aiheen aloittaja
  • Viimeksi paikalla:20.04.2025 kello on 23:13
Vs: Juuri Sinä, ulkomaanmatkailua harrastava karavaanari!
« Vastaus #50 : 27.10.2014 kello on 13:53 »
Kysymys on juurikin myös saada SFC.n nettisivut toimimaam toisella tasolla.

Ja jos ei yritä, ei ainakaan voi saada mitään muutosta aikaiseksi, viittaan tuohon mainintaasi miten "tietävämpien suulla on jo ilmaistu, että"...

Kyllä minullakin kaikenlaista tietoa on, mutta mikään ei muutu, jos ei ole muutosta toivovia ja sen eteen töitä tekeviä ihmisiä.

Järjestö on kuitenkin yhtä kuin jäsenensä.


Täällä on kuitenkin jäseniä kaikenkaikkiaan alle 3000 ja SFCssä jäsenperheitä yli 70 000, ja vaikka harva  Etutelttaan kirjoittelee, on lukijoita melkoinen määrä.

Ja jos se saataisiin paremmaksi, moni asia voisi muuttua,

Tällä hetkellä ulkomaanmatkailu-osio Etuteltassa ei ole toimiva, sillä kaikki tieto ja kokemusket, mitä ihmiset sinne kirjoittavat, häviää ketjujen pohjalla, eikä haku toimi siten, että ne sieltä löytyisivät.

Vähintään pitäisi olla maakohtaiset kiinteät osiot, joista juttujen löytyminen olisi suht koht helppoa.


Kaikkia voidaan harvoin miellyttää yhtä paljon, (nimettömyyden tarve) mutta niin kuin alkuviestistäni käy ilmi, olin nyt täsä SFCn asiaa ajamassa, Vop-kerhon tilaa pohtimassa.


t.Kaarina

*****
  • Kalustoon kuuluva
  • Viimeksi paikalla:tänään kello 19:04
Vs: Juuri Sinä, ulkomaanmatkailua harrastava karavaanari!
« Vastaus #51 : 27.10.2014 kello on 14:12 »
Minusta SFC (=liitto) on enempi rasite, ellei se rahoita tämän "kerhon" toimintaa..

Nykyään miellän SFC:n pelkäksi leirintäalueiden edustajaksi sekä sidosalustaksi alalla toimivien yrittäjien välillä sekä julkaisee mainosriippuvaista lehteä joka on ollut ainakin 2 v tappiollinen (SFC-Markkinointi Oy). Toimintansa se rahoittaa (subventoi?) yhdistyksen jäsenvaroin.. kuitenki se edustaa vain jäsenyhdistyksiään (leirintäalueita/alueyhdistyksiä), ei henkilöitä.. Eli mikäs järki sillä on "puhua ohi suun" - siis ulkomaan matkailusta, ellei ole sen edustuksellisesta tehtävästä kyse, esim. FICC.  Siksi joskus on ollut tilaus VOP:lle.

Jos SFC ei tarjoa VOPille edes "siipien suojaa", ei kait niillä muuta yhteistä ole kuin jäsenet ..

Itse joskus harkitsin VOPiin liittymistä, mutta ei kuitenkaan houkutellut - pelkästään nimikin antaa "oudon" kuvan V.....n OsuusPankki  :-X

Aktiivijäsenet kait sitten valitsevat jatkaako kasvojenkohotuksen myötä vai kuopataanko.. Tokihan vanhan loppu voi olla uuden alku, kun asia menee aika tasan. 

*****
  • Saittisähläri
  • Kalustoon kuuluva
  • Viimeksi paikalla:tänään kello 14:32
  • Epsoo
Vs: Juuri Sinä, ulkomaanmatkailua harrastava karavaanari!
« Vastaus #52 : 27.10.2014 kello on 15:27 »

Täällä on kuitenkin jäseniä kaikenkaikkiaan alle 3000 ja SFCssä jäsenperheitä yli 70 000, ja vaikka harva  Etutelttaan kirjoittelee, on lukijoita melkoinen määrä.


Erona näillä kahdella saitilla on mm. se että tänne voi vieraatkin kirjoitella ilman jäsenyyden pakkoa, toisin kuin etuteltalle. Ja lukijoitakin täällä käy kohtalainen määrä, esimerkiksi syyskuussa uniikkeja kävijöitä oli 19 893.

*****
  • Kalustoon kuuluva
  • Viimeksi paikalla: 8.08.2025 kello on 20:21
Vs: Juuri Sinä, ulkomaanmatkailua harrastava karavaanari!
« Vastaus #53 : 27.10.2014 kello on 15:45 »
Pikainen vastaus täsä välissä (kun on noita palkkatöitä, mitä pitäis tehdä).

Haluan nyt täsmentää ja tarkentaa paria asiaa; Vop-kerho on SFC:n kerho.
  On, ja sen takia se kärsii jäsenpulasta. SFCn toiminta perustuu ihan muuhun ja en näe miksi sitä pitäisi kannustaa osallistuakseen täysin eri ajatuksella toimivaan kerhoon

Eikai siinä ole silloin mitään kummallista, että sen nettisivusto on/olisi SFC, sivujen yhteydessä?

Ei, kysymys onkin siitä onko SFC oikea paikka kerholle

Minusta tätä tulisi tarkastella avoimesti ja rakentavasti monesta näkökulmasta eri tahojen kanssa, ja toivon edelleen, että koko Vop-kerho saataiisin jatkamaan, tai SFC tulisi asiaa tukemaan ja mahdollistaisi tällaisen sivuston.

Sillä minusta asia suuruusluokassaan kuuluisi maan ainoan Karavaanmatkailujär jestön alle.
Kun karavaanmatkailusta sentään tässä on kyse.

Ja jos se saisi tämän osion toimimaan, voisi se olla SE juttu, mikä saisi sihen tällä hetklelä kuulumattomia matkailijoita liittymään.

En usko, itse en liittyisi koska toiminta pääosin kuitenkin suuntautuisi ihan toisenlaisen harrastamiseen.

Itsetarkoitus ei kai ole mihinkään järjestöön kuuluminen,  mutta jollainhan systeemin kulut on katettava. Ja jäsenmaksu, pienikin (Vop-kerholla tähän asti on ollut 8e vuodessa) sitouttaa ihmiset toiminnan ympärille, ja keskusteluosioissa olisi paljon vähemmän moderoitavaa sen ansioista, uskoisin.

Eihän se jäsenmaksu olisi esim 8€ vaan kattojärjestön maksu + mahdollinen kerhomaksu. Luokkaa 50€ siitä että kuuluisi kerhoon. Taas se suurin osa omasta jäsenmaksusta kohdistuisi kattojärjestöön joka edustaa ihan toisenlaista toimintaa


Kyllähän SFC sivuja pääsee nytkin kaikki lukemaan, kirjoittamiseen tarvitaan tunnukset ja ne saa jäsenmaksun maksamalla. Jäsenosio on ainoa suljettu palsta, mutta siinä ei kukaan menetä mitään,vaikkei sinne pääsekään :)

Taas kerran, tyuo ei ainakaan tietojen levittämiseen auttaisi, moni liikkuva ei ole SFCn jäsen ja ei siten pysty jakamaan omia tietojaan

Autolitolla vissin vähän vastaavanlainen systeemi, pääosin asioita pääsee lukemaan kuka vain, mutta sitten on exktra-osioita mihin pääsee vain maksamalla jäsenmaksun.

Olen lähestynyt Vop-kerhon johtoryhmää jo kirjelmällä sähköpostitse, ja yritän tänään ehtiä laatimaan vastaavan myös SFC, vastaaville henkilöille.


Ja lauantaina on se Vop-kerhon kokous.


Jos Vop-kerho kuopataan ja SFC kieltäytyy lähtemästä liikkeelle asian tiimoilta eikä Vop-kerhon tilalle saada mitään, olisi varmaan sitten aika miettiä "varjohallitusta" ...:)




Nämä nyt pikaisesti naputeltuna, jatketaan...




t.Kaarina

Ihan hyvä jos saat jotain aikaan, mutta mielestäni on syytä myös tarkastella asiaa monelta kantilta ja myös huomioida SFCn varsinainen toiminta. Tietty SFCn jäsenelle on  luonnollista liittyä VOPiin, mutta tilanne on täysin eri kun sen kääntää toisin päin, SFC jäsenyys ei mielestäni voi olla edellitys.

Kuten tuossa 88K jo sanoi SFC voi enempi olla rasite kun hyöty.

*****
  • Kaikkien Kaveri
  • Aiheen aloittaja
  • Viimeksi paikalla:20.04.2025 kello on 23:13
Vs: Juuri Sinä, ulkomaanmatkailua harrastava karavaanari!
« Vastaus #54 : 27.10.2014 kello on 16:08 »
Sanot, että SFC jäsenyys ei mielestäsi voi olla edellytys. Edellytys mille?

Mikä sitten voi olla edellytys millekin, ja eritoten hyvin toimivalle, mahdollisimmman monet karavaanmatkailua harrastavat tavoittavalle nettisivustolle?


Ja mitä väliä on sillä, mille toiminnan päätarkoitus suuntautuu, jos siitä riittävän iso osa suuntautuu omaan kiinostuksenkohtees een?


Ajatteletko sitten niin, että SFCn  jäsenet pitäisi kutsua pois Etuteltasta, ja kaikki matkailutoiminta tapahtuisi sitten vain täällä??





t.kaarina

*****
  • Aluevalvoja
  • Kalustoon kuuluva
  • Viimeksi paikalla:tänään kello 18:36
  • Autossa on pyörät
Vs: Juuri Sinä, ulkomaanmatkailua harrastava karavaanari!
« Vastaus #55 : 27.10.2014 kello on 16:13 »
Eihän täällä toimiva "juttu" poissulje sfc:n jäsenyyttä.

*****
  • Kalustoon kuuluva
  • Viimeksi paikalla:tänään kello 18:58
Vs: Juuri Sinä, ulkomaanmatkailua harrastava karavaanari!
« Vastaus #56 : 27.10.2014 kello on 16:17 »
Kuten tuossa 88K jo sanoi SFC voi enempi olla rasite kun hyöty.
Tässä saattaa olla vinha perä...
Kokeilin hetken SFC jäsenyyttä, mutta sen aktiivijäsenten toimintamalli oli kyllä ihan jotain muuta, kuin miten itse toimin.
Tietty se suljettu palsta oli piste iin päälle. Oli sen verran ahdistavaa, että jätin kerhon.
Jokin VOP:n tapainen kerho voisi olla kiinnostava, mutta ilman jotain SFC:n kuppikuntamaisuutta .

Mää nyt oon vaan tämmönen, ettei mua kannata niin vakavasti ottaa... :)

*****
  • Kaikkien Kaveri
  • Aiheen aloittaja
  • Viimeksi paikalla:20.04.2025 kello on 23:13
Vs: Juuri Sinä, ulkomaanmatkailua harrastava karavaanari!
« Vastaus #57 : 27.10.2014 kello on 16:20 »
Jos mulle vastasit, niin ei tietenkän sulje, mutta tarkoitin sitä, että pitäisikö sitten mielestänne kaikki karavaanmatkailua koskeva keskustelu ja tiedonkeruu-/-jako siirtää tänne eli houkutella porukat pois Etuteltasta, sillä kahteen paikkaan ei jaksa täysillä kukaan panostaa samaa aihetta.


ja siitä jäsenmaksusta unohdin mainita, että ei sitä 40-50e sen Vop-kerhon jäsenyyden vuoksi pelkästään tarvitse sijoittaa, jäsenille tule kotiin muhkea lukupaketti 6 kertaa vuodessa Caravan-lehden muodossa, ja tähän saakka siis tullut myös paperinen Voppari-lehti.


Mitä tarkoittaa Vop-kerhon kuppikuntaisuus?

Tämä olisi tärkeä tieto selvittää lauantain kokousta ajatellen!!!



t.Kaarina

*****
  • Aluevalvoja
  • Kalustoon kuuluva
  • Viimeksi paikalla:tänään kello 18:36
  • Autossa on pyörät
Vs: Juuri Sinä, ulkomaanmatkailua harrastava karavaanari!
« Vastaus #58 : 27.10.2014 kello on 16:23 »
Olen kyllä sekä SFC:n että VOP:n jäsen , käyn siellä lukemassa jotain, luen kotiin tulevia lehtiä jne.
Sinne ei vaan viitsi pahemmin kirjoittaa.
Siellä toimii klikki joka ajaa samaa sinistä viivaa hollannin tarvikekaupan kautta syksyllä ja keväällä sama reitti takaisin.
Jos puhut erilailla ja eriasiasta , se ei käy....

Edit: Tällä tarkoitin sfc:n sivuja, VOP:n lehdessä hyviä juttuja, enemmän saisi olla.

*****
  • Kaikkien Kaveri
  • Aiheen aloittaja
  • Viimeksi paikalla:20.04.2025 kello on 23:13
Vs: Juuri Sinä, ulkomaanmatkailua harrastava karavaanari!
« Vastaus #59 : 27.10.2014 kello on 16:32 »
Kahtaenvaihda, toimii siellä muitakin....ja miksei saisi toimia myös ne samaa reittiä joka vuosi ajavat.....onhan jokaisella vapaus matkustaa niin kuin matkustaa.....Kyllä siellä meitä muilla lailla kulkevia ihan yhtä lailla on kuin täälläkin!


Ja edelleen, sitä parempaa palstaa ja myös moderoitavaa, sinne olen ajamassa.....ja hakemassa ja miettimässä ja kuulostelemassa erilaisia vaihtoehtoja....



t.Kaarina