Tekniikkakeskustelut > Karavaanarin tietotekniikka

Salasanojen kalasteluyrityksiä

(1/7) > >>

99:
Tänään kolahti postilaatikkoon viesti joka oli tökerösti tehty näyttämään palveluntarjoajan lähettämäksi. Siinä yritetään kysyä käyttjätunnusta ja salasanaa tietokantojen päivityksen varjolla:

Olemme tällä hetkellä päivitystä meidän tietokanta ja e-mail keskus.
Olemme poistamalla kaikki käyttämättömät Sähköpostitilit ja uusia luotu.
Voit estää
tili on suljettu tai poistettu tietokannastamme,

Sinun täytyy päivittää antamalla nämä tiedot alla, jotta voimme
päivittää ja tietää, jos tilisi on voimassa.

Vahvistanut sähköpostiosoittees i IDENTITEETIN ALLA.
---------------------------------
Käyttäjätunnus:
Salasana:
Domain:
Syntymäaika:
Osavaltio:


Tämmöisiin ei koskaan kannata vastailla mitään, käyttäjän salasanoja ei ylläpito tarvitse ylläpitoon, joten sitä ei kannata koskaan antaa tämmöisien kyselyiden takia.

Jos kumminkin saat tämmöisiä ja luulet että se on oikea, niin ainakin kannattaa tarkistaa ko. firman sivuilta että heillä on kanssa tämmöinen email kysely käynnissä, tai ainakin katsoa kelle vastaa. Tässäkin kalastelu yrityksessä lähettäjän osoite oli oikea ISP:n osoite, mutta vastausosoiteena oli gmail.com postiosoite. >:(


Sanomattakin selvää ettei karavaanari.org kysele käyttäjien salasanoja koskaan sähköpostilla tms.

sipu:
joo ja hyyönö syomikin jo kertoo , et eipä ol kovinkaa luotettavaa kyselyy ... :( :( :(

Duster:
Juu tuttui noi on, viel ku ossaisiva suamee paremmi saattas usseempi mennä retkuun  >:(  valitettavasti

Alan:
Vaihtakaapa nyt ainakin sähköpostienne salasanat, ja verkkokauppojen kanssa. Ihan oikeasti.

Nuo vesselit on julkaisseet vajaan 500.000 suomalaisen sähköpostiosoitteen listan. Ja niillä valitettavasti on keinot urkkia salasanoja saiteilta, joissa tietoturva on huonossa jamassa.

 http://www.hs.fi/talous/F-Securen+Hypp%C3%B6nen+T%C3%A4rkeiden+verkkopalvelujen+salasanat+vaihtoon/a1305549241712

Weicco:
Nou hätä. ;)

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View