Tekniikkakeskustelut > Truma

Truma boiler B10/B14 ongelma

<< < (2/3) > >>

mjo33400:

--- Lainaus käyttäjältä: HeQu - 17.09.2014     kello on 20:20 ---kiitos. pistän kaavion eteenpäin. sitä vain ihmettelen että mistä ja millainen jännite sinne johtoihin on oikein tullut, kun kerran 12v ei riitä alkuunkaan.

--- Lainaus päättyy ---

Mittarinko tökkää väärään paikkaan niin löytyy noin 10000 volttia ja mittari sanoo soronoo. Jos jatkat vastauksia tohon malliin niin olet ongelmien kanssa yksin. Thumbd

Rölli:

--- Lainaus käyttäjältä: HeQu - 17.09.2014     kello on 20:17 ---no olipas se älykäs kommentti. ei taida kommentoijalla olla itsellään ammattitatitoa sitävertaa että voisit noin kommentoida. joten jos et parempaan pysty, niin pidä turpasi kiinni.

kyllähän vaikka vähä-älyinenkin tajuaa että jossain on iso ongelma, jos et voi mittarilla mitata 12v jännitettä,mittarin kärähtämättä, mutta missä? sitä tässä haetaan.

--- Lainaus päättyy ---
Kyllä sen verran on vara sanoa, että en ole yli kolmenkymmenen vuoden kokemuksella polttanut yhtään yleismittaria vahinnossa, yhen fluke 77:n virta vastuksen oon polttanu mutta tietoisella riskillä , mitannu yli kolmenkymmenen ampeerin virtoja max kymmenen amppeerin mittarilla..
Toki elektroniikka puolel en oo tehny leipätyötäni kuin vajaa kymmenen vuotta ja siitä suurin osa suunnittelupuolella ..
toi edellinen kommentti johtui siitä ett vika paheni "ammattilaisen" mittauksen jälkeen ja sun pitää sitten nettipalstoilta pyytää apua, en ollenkaa väheksy tän palstan ammattitaitoa näis ongelmissa, päin vastoin..

Rölli:
Höh, vejinköhä palkokasveja sieraimeen Thumbd.
asia unohtu..
onse hyvä et mjo vetäsee aina noi kytkiset niitä tarviivalle takataskustaan Thumb
Ylilämpösuoja lauetessaan pimentää koko laitoksen...

mjo33400:

--- Lainaus käyttäjältä: rolli4x4 - 17.09.2014     kello on 20:37 ---Höh, vejinköhä palkokasveja sieraimeen Thumbd.
asia unohtu..
onse hyvä et mjo vetäsee aina noi kytkiset niitä tarviivalle takataskustaan Thumb
Ylilämpösuoja lauetessaan pimentää koko laitoksen...

--- Lainaus päättyy ---

Mutta ei polta sulaketta. Jotain muutakin on mennyt tarkoissa mittauksissa.

HeQu:

--- Lainaus käyttäjältä: rolli4x4 - 17.09.2014     kello on 20:27 ---Kyllä sen verran on vara sanoa, että en ole yli kolmenkymmenen vuoden kokemuksella polttanut yhtään yleismittaria vahinnossa, yhen fluke 77:n virta vastuksen oon polttanu mutta tietoisella riskillä , mitannu yli kolmenkymmenen ampeerin virtoja max kymmenen amppeerin mittarilla..
Toki elektroniikka puolel en oo tehny leipätyötäni kuin vajaa kymmenen vuotta ja siitä suurin osa suunnittelupuolella ..
toi edellinen kommentti johtui siitä ett vika paheni "ammattilaisen" mittauksen jälkeen ja sun pitää sitten nettipalstoilta pyytää apua, en ollenkaa väheksy tän palstan ammattitaitoa näis ongelmissa, päin vastoin..

--- Lainaus päättyy ---
tässä kun ei ole mitään "tökätty vikapaikkan" vaan samasta johdosta josta mitattiin jokakerta aiemmin siihen kuuluva 12v tuleekin ny sitten jotain ihan muuta. johtoja ei ole irroteltu eikä muuteltu. sitä tässä ihmetelty että mistä moinen voi johtua.

ja tuo ammattitaidon epäilykö ei ole asiatonta?
tämä kaveri joka tätä mittasi, on niitä harvoja tänäpäivänä joka osaa korjata kaiken puhelimista,näytöistä,pesukoneisiin ja autojen elektroniikkaan kymmenien vuosien kokemuksella.

se että vika on "pahentunut" ei ole kenekään vika. johdot on käyty järjetyksessä, asiallisesti läpi esim. ovatko liitokset kunnolla kiinni, eikä oikosuluja ole. olin itse mukana alusta loppuun. se että johtojen siirtely ja liikuttaminen muuttavat tilannetta, ei ole kenekään ennnalta-arvattavissa ja vältettävissä.

mutta tämä meni jo heti ensimmäisen vastaajan osalta täysin asian viereen, eli asiattomaan ammattitaidon haukkumiseen joten antaa sitten olla kun ei kerran asiallista vastausta saa.

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View