Matkailukeskustelut > Matkailu kotimaassa
minne ensi viikonloppuna?
Jushi69:
--- Lainaus käyttäjältä: dallezet - 12.09.2014 kello on 18:55 ---Loppukesän reissulla tuli kiva pikku konerikko ja auto jäi Ylivieskaan ja me jatkoimme julkisilla kotiin vielä 400 km... No, nyt kuljin on korjattu (hinta itkettää, oikeasti) ja jonkinlainen eheyttävä matka tarttisi tehdä. Vinkkejä? Mukana pennut 6-14 vee ja jotain tekemistä he kaipailevat. Aikuisille riittäisi kynttilä, fleecetakki ja punkkulasi 8)
--- Lainaus päättyy ---
No jos vaikka Kattivankkuriin..Mo nenlaista tekemistä löytyy lähistöltä..
http://www.kattivankkuri.fi/
AnneN:
--- Lainaus käyttäjältä: Jushi69 - 13.09.2014 kello on 22:34 ---No jos vaikka Kattivankkuriin..Mo nenlaista tekemistä löytyy lähistöltä..
http://www.kattivankkuri.fi/
--- Lainaus päättyy ---
Se oli kyllä kiva paikka viime syksynä käyty. Thumb
Me turistina melkein kotikulmilla- ruskaretkeillään ja luonnosta nautitaan Rukan maisemissa. Iisakki village campingissä yötä. Kahden hengen saunassa illan pimetessä, kodassa makkaranpaistoa jne. Huomenna jatketaan retkeilyä. Ehkä Valtavaaralle ehkä Kiutakönkäälle ehkä... mitä mieleen tuleekin. Geokätköjä bongailtu samalla. Tämä paikka mukava hiljainen- vain 20 auto/vaunupaikkaa. Kylässä lisäksi bussillinen majoittunutta porukkaa. Kaikkialla hiljaista jo 22.00 alkaen kun saunasta palattiin.
Alan:
Joku SFC -alue, jossa hyvät leikkialueet lapsille. Riippuu kovasti sijainnistanne, missä olette.
Sopivia löytyy selailemalla tätä foorumia, vaikkapa tätä ketjua: http://karavaanari.org/index.php/topic,10683.0.html
dallezet:
Lähtöpaikka Pirkanmaan ja Satakunnan rajoilta ja semmoinen etäisyys, että perjantaina töiden jälkeen vielä ehdittäisiin saunaan. Ja nauttimaan vähän viiniä markiisin alla 8)
Tällä temppuilevalla puhelinsovelluksell a en nyt näekään kuka kysyi auton rikkoontumisesta, mutta vastaan silti, niiltä osin kun mitään älyän. Auto siis levisi Oulaisiin, konerikko, kampiakselijotain ja laakerijotain... Siis sadassa metrissä täysin ajokelvottomaksi. Hinattiin vakuutusyhtiön ehtojen mukaan lähimpään korjaamoon. Ylivieskassa, Aution Auto? Hinta huimaa päätä 1/4koko vanhan auton hinnasta! :o
Nooo... Ei tartte koneremonttia sitten meidän tähän autoon ikinä tehdä. Enää. Oppirahoja on nyt maksettu sekä kosteusremontissa viime talvena, että koneremontissa tänä kesänä. Joten ymmärtänette eheyttävän retken tarpeen :P
Ensi elämässä emme tee näitä (!) virheitä, teemme jotkut muut...
Alan:
Oletteko SFC:n jäseniä?
Kuninkaanlähde ei ole kaukana, sitä useimmat kovasti kehuvat.
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta