Tekniikkakeskustelut > Jääkaapit
Kumpaa käytätte jääkaapin viilenykseen kaasu vai sähkö?
kimi:
--- Lainaus käyttäjältä: seppoko - 28.04.2015 kello on 15:20 ---Juu, ei varmasti ole. Petterin kaappi on vain käsisäätöinen. Mutta sen edeltäjän kaapissa oli tuo AES. Niin vaan siinä asiassa mentiin pahasti takaperin.
--- Lainaus päättyy ---
Noh. minä saattaisin valita tuon vaihtoehdon AESn tilalle. Tietty paras on kun rakentaa systeemin jolla harvoin tarvittaessa AESn voi ohittaa.
Catiska:
Minulla ei ole ikinä ollut ongelmia AES-järjestelmän kanssa ja maksaisin vaikka pienen vuosimaksun sen ylläpidosta kuin unohtelisin liikkeelle lähtiessä kaapin väärälle energiamuodolle yms tuskailuja mitä ei AES kaappien kanssa sain kokea. Pääni kun on laho, niin tuo automatiikka on paikannut huonoa muistiani ja siitä olen hyvin tyytyväinen.
seppoko:
--- Lainaus käyttäjältä: kimi - 28.04.2015 kello on 19:31 ---Noh. minä saattaisin valita tuon vaihtoehdon AESn tilalle. Tietty paras on kun rakentaa systeemin jolla harvoin tarvittaessa AESn voi ohittaa.
--- Lainaus päättyy ---
Tarkennus siihen edeltäjän kaappiin. Toki siinä oli myös täysin käsisäätöinen mahdollisuus. Eli valintakykytkimessä oli 0, kaasu, 230, 12 ja auto. Järjestyksestä en ole ihan varma.
Ja edellä olleista väitteistä poiketen, minusta sen sai 12V käytön jälkeen kaasulle ilman viivettä käyttämällä sen nollassa. Saattoi saada suoraankin, kääntämällä kaasuasentoon. Mutta eipä se tainnut AES ollakaan.
Tämä on sitten kaikki mielikuvaa, mikä minulle siitä on jäänyt.
kimi:
Meillä ei ole kun automatiikka ja todella harvoin olisin sen käsivalinnan halunut siihen, pari kolme kertaa sen runsaan 5 vuoden aikana mikä tuo on ollut meillä. Sammuttamalla kaapin ja laittamalla uudestaan päälle tuota 15min viivettä ei ole
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta