Tekniikkakeskustelut > Primus
Primus 2480 ei syty
pstj:
--- Lainaus käyttäjältä: mjo33400 ---Onko ohjauspaneelin nastoissa 9 ja 10 lämpötila-anturi kiinni?
--- Lainaus päättyy ---
On kyllä, mutta anturin päässä oli liittimet ottaneet jostain siipeensä. Nyt olisi sekin korjattu ja vaunu sähköistettynä kaikki toimii kuten pitääkin.
Kohta uudet testailut akun varassa, pitää tosiaan mitata kyykähtääkö akku pannun käynnistyksessä, koska liitokset vaikuttivat olevan äkkiseltään ok.
Jokin mittausjärjestyshän tuohon hommaan taisi olla? Akusta aloittaen, ohjauspaneelin ykkösnasta, sitten vitonen, sitten ...??
Sent from my iPhone using Tapatalk
Knaus-90:
--- Lainaus käyttäjältä: pstj - 19.08.2014 kello on 19:37 ---On kyllä, mutta anturin päässä oli liittimet ottaneet jostain siipeensä. Nyt olisi sekin korjattu ja vaunu sähköistettynä kaikki toimii kuten pitääkin.
Kohta uudet testailut akun varassa, pitää tosiaan mitata kyykähtääkö akku pannun käynnistyksessä, koska liitokset vaikuttivat olevan äkkiseltään ok.
Jokin mittausjärjestyshän tuohon hommaan taisi olla? Akusta aloittaen, ohjauspaneelin ykkösnasta, sitten vitonen, sitten ...??
Sent from my iPhone using Tapatalk
--- Lainaus päättyy ---
Tuossa ohjetta mittaukseen.
http://karavaanari.org/index.php/topic,11.msg55.html#msg55
pstj:
Jeppistä! Akku ei romahtanut pannun starttauksessa, mutta aika vauhdilla lähti jännite tulemaan alas. 13,33V oli lähdössä ja sitten alkoi tippumaan sadasosavoltin sekuntivauhtia. Kohta uusi mittaus mihin on päätynyt, jospa onkin akku vaan entinen uusi akku. Samalla näkee onko pannu toiminut nyt kun termari pelaa. Hyvä tietää pahan päivän (siis kylmän yön) varalle, että jos pannu temppuilee ka tietää, että siitä saa sen yhden sytytyksen, niin nyppäsee termarista piuhan irti. Pöhiseepä sitten niin pitkään kun kaasua riittää. Ilmeisesti hätäsytytyksenkin voi tehdä hehkun aukosta. Näin olin jostain ketjusta lukevinani.
Kiitos jo tähän astisesta avusta!
Sent from my iPhone using Tapatalk
Knaus-90:
--- Lainaus käyttäjältä: pstj - 19.08.2014 kello on 20:04 ---Jeppistä! Akku ei romahtanut pannun starttauksessa, mutta aika vauhdilla lähti jännite tulemaan alas. 13,33V oli lähdössä ja sitten alkoi tippumaan sadasosavoltin sekuntivauhtia. Kohta uusi mittaus mihin on päätynyt, jospa onkin akku vaan entinen uusi akku. Samalla näkee onko pannu toiminut nyt kun termari pelaa. Hyvä tietää pahan päivän (siis kylmän yön) varalle, että jos pannu temppuilee ka tietää, että siitä saa sen yhden sytytyksen, niin nyppäsee termarista piuhan irti. Pöhiseepä sitten niin pitkään kun kaasua riittää. Ilmeisesti hätäsytytyksenkin voi tehdä hehkun aukosta. Näin olin jostain ketjusta lukevinani.
Kiitos jo tähän astisesta avusta!
Sent from my iPhone using Tapatalk
--- Lainaus päättyy ---
En kyllä menis tekemään mitään hätäsytytyksiä noin, voi lentää koko pannu pihalle
ja syttyä palamaan. Mieluummin toinen akku mukaan.
Mulla oli kerran vähän saman laista vikaa, akunkengät oli hapettunut, niin laturi ei saanut
työnnettyä kunnolla virtaa. Olin tolppasähkössä.
0yxxy0:
--- Lainaus käyttäjältä: mjo33400 - 19.08.2014 kello on 18:58 ---Knaus-90 tarkoitti, että jos hananappi on päällä ja ei ole lämminvesivaraajaa niin lämmitin käy vaikka kuinka pitkään. Jos on lämminvesivaraaja niin lämmitin sammuu kun on saavutettu 70 asteen lämpötila varaajassa. Jos varaajan termostaatti on rikki niin lämmitin käy koko ajan.
Ai kerkesit korjaamaan. Thumb
--- Lainaus päättyy ---
Kiitos selvennyksestä myös Knaus-90
Menee jo ohi alkuperäisestä mutta hassua jos ei varaajaa niin eikö luulis "termarin" olevan auki koska puuttuu. Sitten just eri asia jos varaaja on mutta termostaatti rikki.
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta