Tekniikkakeskustelut > Vetoautot
Pientä konetta pukkaa ...
JJJ:
Linkissä olevan litraisen skodan moottorin suoritusarvot vastaavat hyvinkin muutaman vuoden ikäisen 2-litraisen vapaasti hengittävän koneen arvoja. Hevosvoimissa jää jälkeen mutta vääntömomentti ihan mukavaa luokkaa.
Vetopaino jarrullisella 1300 kg. Ei varmaan moni olisi arvannut 10 v sitten että litraisella kolmisylinterisellä voi raahata 1300 kg vaunua perässä :)
HarriOlavi:
--- Lainaus käyttäjältä: JJJ - 15.06.2016 kello on 00:47 ---Linkissä olevan litraisen skodan moottorin suoritusarvot vastaavat hyvinkin muutaman vuoden ikäisen 2-litraisen vapaasti hengittävän koneen arvoja. Hevosvoimissa jää jälkeen mutta vääntömomentti ihan mukavaa luokkaa.
Vetopaino jarrullisella 1300 kg. Ei varmaan moni olisi arvannut 10 v sitten että litraisella kolmisylinterisellä voi raahata 1300 kg vaunua perässä :)
--- Lainaus päättyy ---
Meillä oli Skoda Fabia TSI-koneella 1.2 litrainen, turbolla varustettuna. Noissa koneissa on / oli tyyppivika jakopäässä. Samoin taisi olla myös 1.4 litraisessa. Lieneekö mitään yhteistä edellisten Fabioiden kanssa tällä uutuudella?
Aakku:
^
Mulle tulee kylmät väreet ja tuskan hiki, kun kuulen lyhenteen TSI....
Olisikohan PureTech mistään kotoisin?
JJJ:
Sama juttu tsi:n kohdalla. Onhan siihenkin ilmeisesti parannuksia tullut mutta maineesta on vaikea päästä eroon. Puretech-moottoreistakin olen jostakin jotain lukenut mutta ei kai niissä sen ihmeellisempää ? Setti sen verran uudempi myyntimäärät ja kilometrit vielä näy käyttäjien kokemuksissa samalla tavalla kuin tsi-moottoreissa.
Maineen parantamiseksi vag-konsernin olisi kannattanut vaihtaa mallimerkintää siinä vaiheessa kun jakopää muutettiin taas hihnalliseksi ?
No, mä uin edelleen vastavirtaan ja tilaamani 6 sylinterinen tuplaturbo on tulossa 3 viikon päästä eikä siihen saa edes vetokoukkua. Silti kannatan tätä downgreidausta kunhan minulle vaan löytyy vanhanajan vaihtoehto :)
HiTec:
--- Lainaus käyttäjältä: Aakku - 15.06.2016 kello on 07:46 ---Olisikohan PureTech mistään kotoisin?
--- Lainaus päättyy ---
Noissahan on märkä nokkahihna, 1.2 litranen 110 ja 130 hv versioina. Ja varsinkin Pököissä tuo on jo aika laajasti käytössä läpi malliston, useat jopa Aisinin uuden 6-lovisen EAT6-automaagilaatikon kaverina Thumb
--- Lainaus käyttäjältä: JJJ - 15.06.2016 kello on 08:23 ---Maineen parantamiseksi vag-konsernin olisi kannattanut vaihtaa mallimerkintää siinä vaiheessa kun jakopää muutettiin taas hihnalliseksi ?
--- Lainaus päättyy ---
No itse asiassahan TSI brändättiin aikanaan tupla-ahdetulle moottorille, jossa oli sekä turbo että kompressori samassa ja näin vääntöä piisasi jo todella alhaalta lähtien tasaisesti koko kierrosalueen. Sitten iski säästö tähänkin ja kaikessa hiljaisuudessa kompressori hävisi, mutta TSI-merkintä se vaan jäi. Kusetustako? No ainakin allekirjoittaneen mielestä tuo merkintä olisi pitänyt vaihtaa jo tuossa vaiheessa, eikä johtaa asiakkaita harhaan >:(
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta