Tekniikkakeskustelut > Vetoautot
Pientä konetta pukkaa ...
RRR:
Saattaa olla. Kyllähän vetopainoissa osaa olla aika isoja heittoja. En oo erikseen tutkinu, pelkästään verrannu noita mitä itellä on ollu ja mitä ajansaatossa oppinu. Ja oppinu sen että tarkistaa ennen ku ostaa
Sent from my iPhone using Tapatalk
560FMK:
--- Lainaus käyttäjältä: RRR - 17.09.2014 kello on 11:47 ---Riippuu monesta muustakin asiasta nuo vetopainot.
--- Lainaus päättyy ---
Niin tekee, mm. pystyttävä lähteä liikkeelle 12%:n mäkeen ja kaikkee muuta + valmistajan omat varmuuskertoimet ja filosofiat.
Meitin Corolla Versossa ei oo kun 1100 kg, 5-paikkaisessa versiossa samasta autosta olis 1300 kg. No siinäpä ei oo ees koukkua, sama mitä lukee otteella.
Catiska:
--- Lainaus käyttäjältä: kahtaenvaihda - 17.09.2014 kello on 13:05 ---Eikös ole jotain Amerikan autoja , isojakin.
Millä ei saa vetää kuin jarrutonta muulia missä terveiset lavalla :P
--- Lainaus päättyy ---
Pikemminkin niin että jarruttomassa muulissa ei saa olla kuin terveiset. Jarrullisessa sitten saa olla reilustikin.
Veljen kapineessa jarruttoman max paino 450kg, jarrullinen saa sitten painaa 3000kg. Eivät taida Jenkeissä paljon käyttää jarruttomia.
janitkon:
Taisipa aikanaan olla Pontiac bonneville SSE, missä jarruttoman ja jarrullisen painot olivat samat 750Kg, eli terveisten vientiin lähinnä. Tästä aikaa n. 20v, joten ei tuoreempaa tietoa. :)
K70:
Työkaverilla oli aikoinaan Bronco, jolla ei saanut vetää jarrutonta ollenkaan. Jarrullisesta massasta en muista.
Katsuri oli kutenkin neuvonut pistämään kurttumuovia aisaan, niin ei poliisit tiiä jarruttomaksi vaunuksi ;D
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta