Tekniikkakeskustelut > Sähkölaitteet
hobby 2007 vaunun sähkökaaviot
jaaneerik:
Tervehdys!
löytyykö sähkökaavioita mistään? kiinnostaa jääkaapin käyttö 12v autosta ja akun lataus.
onko vaunussani valmiina piuhat ja releet, että toiminta on oikea...ei pura auton akkua...
13-nap. pistoke vaunussa on.
Ossi66:
Piuhojen olemassaolo riippuu ihan asentajasta, kun akkuvarustus on voitu asentaa tehtaalla, maahantuojalla tai jonkun aikaisemman omistajan toimesta.
Se ettei pura auton akkua, pitää kyllä yleensä hoitaa auton puolella eli viisaammat autot hoitaa sen ihan tehdasasenteisena ja toisiin pitää laittaa rele, joka antaa koukun pistorasialle virtaa vain silloin kun auto lataa.
tahko:
Jääkappi 12v mahdollisuus löytyy kyllä (vain auton käydessä siis on virtalukon takana kys.toiminta)
Muutakin infoa tästä linkin turhake kirjasta jota kukaan ei lue. (mm. kytkentäkaaviot kohdasta 6.7-6.8 ) ;) http://www.hobby-caravan.de/fileadmin/user_upload/kataloge/katalog_download/bedienungsanleitungen/Wohnwagen/2007/Komplett%20WW%2007%20finn.pdf
99:
Olis varmaan hyvä lisätä nuo linkkikirjastoon... .
jaaneerik:
Kiitoksia vastauksista. Ihmettelen tuota hobbyn ohjekirjaa... netistä löytyi kaben kirja jossa esitetty malli kohtaiset kaaviot.
Onhan ne tietenkin "erivaunuja". Näyttää kuitenkin, että vaunussa on johdotukset valmiina. Vedän akulta piuhat sulakkeen, releen(ohjaus valoilta), 13-nap. pistorasian kautta vaunuun. Releellä haaroitan 12v pistorasia liittimiin 9 ja 10. Nollan haaroitan liittimiin 11 ja 13. Releen laitan peräkonttiin. Savun hälvettyä tarkastan kytkennän :)
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
Siirry pois tekstitilasta